Tak trochu jiná chata. Le Corbusierova vila Savoye je skoro jako učebnice funkcionalismu

Největší audioportál na českém internetu

Le Corbusierova vila Savoye v Poissy | Foto: Marie Sýkorová, Český rozhlas

Zápisník Marie Sýkorové

Během druhé světové války v ní sídlili nacisté a pak i osvobozenecké americké jednotky. Později funkcionalistická vila Savoye ve francouzském městě Poissy sloužila jako skladiště a nakonec měla být srovnána se zemí. Autorem slavné stavby přitom není nikdo jiný než světoznámý Le Corbusier. Vlna protestů ale nakonec vilu zachránila a dnes je jednou z nejlepších ukázek moderní architektury vůbec.

Avantgardní stavba, postavená v letech 1928 až 1931, byla víkendovým sídlem manželů Savoyeových. Le Corbusier vilu zamýšlel jako objekt položený v trávě, kterému nic nepřekáží – stojí proto osamoceně uprostřed travnaté plochy.

Avantgardní stavba, postavená v letech 1928 až 1931, byla víkendovým sídlem manželů Savoyeových

„Emblematická vila má všechny ukazatele moderní architektury vytyčené samotným Le Corbusierem: bílou fasádu, stojí na sloupech – pilotech, má pásová okna i střešní terasu. To je přesný prototyp moderní vily,“ vysvětluje prezidentka Centra národních památek Marie Lavandier a dodává, že jediné, co domu chybí, je nábytek a vybavení.

„Rodina Savoyeových si před prodejem vše odvezla. Proto zde čas od času pořádáme představení nebo speciální výstavy,“ vysvětluje.

V souladu s přírodou

Aktuálně je ve vile k vidění třicítka designových objektů a předmětů z francouzské národní kolekce Centra pro vizuální umění nás přenáší do přírody.

Ostatně to zamýšlel i sám Le Corbusier – pásy oken totiž nabízejí pohled do zelených korun stromů.

Pásy oken nabízejí pohled do zelených korun stromů

Propojení interiéru vily s přírodou inspirovalo i jednoho z vystavujících umělců Oliviera Gagnèra: „Vidíte tady lavičku, která je složená z hliníkové části a dřevěného polínka? To je z citrónovníku. Lavičku jsem navrhl už v roce 1984. Zamýšlel jsem to jako propojení organické části – dřeva – a ruční mechanické práce s kovem, která je zakroucená jako šnek.“

Umění pro Le Corbusiera

Organizátoři výstavy pro současnou expozici vybírali díla z bohatého sbírkového fondu Centra pro vizuální umění, který čítá dohromady na 108 tisíc artefaktů, které stát schraňuje od roku 1791.

Unikátní jsou hlavně detaily, třeba podoba koupelny a solária

„Část zaměřená na design čítá na 12 tisíc předmětů. Vybírat tedy bylo z čeho a nebylo to jednoduché. Soustředili jsme se ale na způsob přemýšlení samotného Le Corbusiera a jeho obdiv k přírodě,“ přibližuje kurátorka Béatrice Salmonová.

Architektonický skvost, jakým je vila Savoye, prošel dvěma velkými opravami. Unikátní jsou hlavně detaily, třeba podoba koupelny a solária. Od roku 2016 je vila na seznamu světového dědictví UNESCO.

autoři: Marie Sýkorová , and

Související