Svatební pohádka mladých čínských párů často začíná na Karlově mostě. Může za to film

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02997209.jpeg

Kdo se teď na jaře bude brzy ráno procházet historickým centrem Prahy, může dost dobře potkat mladý asijský pár ve svatebním, jak se fotí u ikonických pražských památek. Ostatní svatebčany byste ale při podobném setkání hledali marně. Na novomanžele totiž čekají doma v Číně.

Všechno spustil před dvěma lety čínský film Jen my víme kde. Číňanka Jin se v něm na studiích v Praze seznámí s mladíkem Pchengem a v romantické zápletce se postupně sbližují. Všechno v kulisách staré Prahy.

A po vzoru hrdinů filmu si romantiku v Praze chtějí užít i další čínské páry. „Čínských turistů v roce 2016 přijelo celkem 226 tisíc. Je to číslo, které se stále zvyšuje. A co se týče svatební turistiky, Číňané sem jezdí hlavně pořizovat fotografie a obřad potom mají doma v Číně,“ vysvětluje Pražské informační služby Barbora Hrubá.


I když většina čínských svatebních párů do Prahy jezdí spíš jen kvůli fotografiím, zhruba dvacítka ročně si tady nakonec řekne i své ano

Obřad chtějí mít doma v Číně s velkým počtem hostů a bývá zvykem, že si tady pořídí fotografie a pak si je na svatbě promítají.

„Určitě chtějí vyrážet brzy ráno, aby ještě nebylo v Praze moc lidí. Takže Karlův most, Staroměstské náměstí, zahrady. Nechají si určitě poradit, ale vzhledem k tomu filmu mají někdy jasné požadavky, která místa chtějí,“ podotýká Edita Bacílková, majitelka agentury, která svatby a focení čínských turistů v Praze organizuje.

Za vším stojí film Jen my víme kde

Pořízení svatebních fotografií není zrovna levná záležitost, týká se to spíš bohatších, a také poměrně náročných klientů.

„Vždycky mají požadavky na několik šatů, chtějí se převlékat, měnit vizáž, takže to chce mít jak bílé, tak i červené. Klientky mají vždycky velký zájem o to, jestli paní nebo slečna, která bude dělat make-up má zkušenosti s tím, že dělala Asiatky a chtějí vyloženě příklady fotografií, aby si vybraly přesný styl líčení,“ popisuje.

Některé nároky pak člověka trochu překvapí. „Určitě chtějí hodně prosvětlené fotografie. Měla jsem zkušenost s klientem, který když ty fotografie dostal, tak od nás ty fotky byly tak akorát a oni si to ještě projasňovali, výsledek pak byl až kýčovitý,“ uzavírá.