Stipendijní program organizace Romea pomohl ke vzdělání a profesnímu růstu více než 400 romským studentům

8. květen 2025

Štefan Balog je manažerem stipendijního programu organizace Romea, která dlouhodobě podporuje vzdělávání romských studentů a studentek napříč českou republikou. Ve své roli se zaměřuje na vytvoření rovných příležitostí ke vzdělání, rozvoj mladých talentů a posilování sebevědomí romské mládeže. Stipendijní program, který Romea zahájila v roce 2016, dosud podpořil více jak 400 studentů a stal se jedním z klíčových nástrojů jak motivovat Romy ke studiu a profesnímu růstu.

Čtěte také

„Já jsem studoval dvě vysoké školy. Můj primární obor byla Biologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, ale zároveň jsem dálkově studoval ještě Českou zemědělskou univerzitu obor Ekonomie a management. Sám sebe ale považuji za biologa,” prozrazuje Štefan Balog.

I když sám pochází z romské komunity, během studia se téměř nesetkal s dalšími romskými studenty.

„Během studií biologie jsem měl stáž na úřadě vlády a následně mi byla nabídnuta pozice na ministerstvu zdravotnictví. A současně jsem začínal už pracovat v Romea. Moje sestřenice, která nastupovala na gymnázium, mi tehdy oznámila, že si podala žádost o stipendium 2016 u organizace Romea. A já vůbec nevěděl, co je ta organizace zač. V březnu 2017 se pak konalo setkání Baruvas, na které jsem šel. Bylo zajímavé na setkání vidět ostatní romské studenty, protože byť se pohybuji v romské komunitě, mluvím plynule romsky, tak jsem se moc s Romy nestýkal. A najednou jsem viděl hromadu romských studentů, což mne uchvátilo. A proto jsem v roce 2019 nastoupil do Romea do stipendijního programu jako koordinátor.”

Čtěte také

Stipendijní program organizace Romea byl spuštěn před devíti lety a od té doby pomohlo v cestě ke vzdělání a profesnímu růstu více než 400 romským studentům z celé České republiky.

„Dosud se nám podařilo rozdat více jak 700 stipendií pro více jak 400 studentů. Někteří studenti se opakují. Setkání Baruvas je součástí celého podpůrného programu. Baruvas znamená v romštině “rosteme”. My chceme, aby studenti dostávali nejen podporu finanční nebo materiální, ale aby se vzdělávali i neformálně. Proto se učí o tématech spojených s romskou identitou, s historií Romů. rádi bychom zavedli environmentální výchovu, protože se hodně zajímáme o přírodu. V minulosti jsme například učili studenty, jak vystupovat před kamerou, jak psát texty, anebo jak prostřednictvím dramatické tvorby vyjadřovat nějaké postoje.”

Práce Štefana Baloga mění životy mnoha romských studentů. Díky osobní zkušenosti překonáváním bariér se pro stipendisty stává autentickým a inspirativním průvodcem. 

„Za prvé mám rád vzdělané lidi, to je bez debat. Za druhé si myslím, že vzdělání je klíč k tomu, abychom mohli účinněji bojovat vlastně s diskriminací, s xenofobií a rasismem. Myslím si, že když budeme mít velké štěstí - a bude to trvat samozřejmě ještě dlouho - a podaří se nám komunitu vzdělaných Romů rozšířit tak, aby v každém odvětví byli Romové zastoupeni na různých pozicích, tak to bude jenom dobře.” 

„Já jsem nedávno někde prohlásil, že doufám, že za 30 let už nebudou muset existovat romské neziskové organizace. To je cíl. Možná to je utopie nebo šílenství, ale já bych byl rád.”

autor: Rena Horvátová
Spustit audio