Stěhovavým ptákům už se za teplem létat nechce. Zabydleli se na smetištích, nechtějí se unavit
Stěhovaví ptáci z celé Evropy na zimu směřují za teplem do Afriky. Nad svým územím je v těchto měsících obvykle vídají obyvatelé jižního Španělska nebo Portugalska. Ti starší ale říkají, že už ani ti stěhovaví ptáci dnes jejich území nepřelétávají tolik jako dřív…
Důvodů to prý má hned několik. Jedním z nich jsou méně prudké a zároveň kratší zimy. Španělští čápi, kteří žijí v okolí Madridu, si navíc zvykli krmit se v okolí velkých smetišť. Mladí čápi tak sice přes zimu stále odlétají do teplých krajin, ti starší ale raději zůstávají na místě – přímo u zdroje potravy.
Čtěte také
Málo ptáků, mnoho hmyzu
To ale může mít dalekosáhlé následky. Menší pohyb stěhovavých ptáků narušuje biodiverzitu, v tropických krajích se totiž právě stěhovaví ptáci obvykle vypořádávají se škodlivým hmyzem. Ten se v jejich nepřítomnosti může přemnožit a způsobit tak mimo jiné i ekonomické škody.
Španělští čápi v tomto nejsou žádnou výjimkou. Do stěhování za teplem se přes zimu nechce ani dalším druhům stěhovavých ptáků z jiných částí Evropy.
Související
-
Čápi v Česku letos vyvedli rekordní počet mláďat. Zapojte se do projektu Čapí hnízda
V Česku se letos mimořádně dařilo čápům bílým – podle sčítání vyvedli celkem 1 567 mláďat, a to i přes časté bouřky a déšť. Pozorovat je můžete i vy. Jak se zapojit?
-
Ornitolog: U čapího hnízda záleží na stavitelské vášni každého páru, některá váží až několik tun
Petr Kafka už roky kroužkuje bohuslavické čápy. Mají v hnízdě webkameru a lidé mohou jejich život pozorovat online. Jaké příhody už s nimi zažil?
-
Čeští ornitologové sledují u Dubaje subtropickou čejku černoprsou
Už druhým rokem shromažďují čeští ornitologové nedaleko Dubaje exkluzivní data o životě ptáků, kterým se doteď nikdo příliš nevěnoval. Co nového může jejich výzkum přinést?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kdo bude novým papežem? Mluví se o 12 možných kandidátech, jeden z nich se narodil na Litoměřicku
-
Papež František zemřel kvůli mozkové mrtvici. Náklady na pohřeb uhradí neznámý dárce
-
Po smrti papeže: František chtěl poslední odpočinek mimo zdi Vatikánu. Konkláve bude bez české účasti
-
U obce Rynholec na Rakovnicku hoří skládka plastů. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu