Stanislav Komárek o terapii tmou: Vřele doporučuji! Zatím na mne žádný démon nevyskočil

Před Vánoci mají lidé pocit, jako kdyby svět měl skončit – všechno se vyřizuje, dělají se účetní uzávěrky. Osobitým způsobem tráví tento čas filozof, biolog a spisovatel Stanislav Komárek, který mezi 23. a 30 prosincem mizí do temné komory v rámci takzvané terapie tmou. Co to vlastně znamená? To nastínil v rozhovorou s moderátorkou Karolínou Koubovou.

Terapie tmou, kterou provozují Lázně Čeladná v Beskydech a některá další zařízení v Česku, vychází z prastaré praxe tibetských, ale i pravoslavných mnichů, znaly ji i různé indiánské kultury.

„Během pobytu ve tmě jsme sami se sebou, něco na tom je. Zatím na mne žádný démon nevyskočil, “ vysvětluje v rozhovoru s Karolínou Kubovou. Ve tmě se člověk podle něj vůbec nenudí, představa, že by se ukousal nudou, je naprosto zavádějící.

„Myšlenky se hrnou samy, přicházejí a my se s nimi znovu obíráme, nějak je třídíme. Ono je to také hodně o odpuštění, které děláme hlavně kvůli sobě samým, protože nám se tím uleví,“ vysvětluje.

Čtěte také

Člověk je podle něj poměrně dobře přizpůsoben na pobyt ve tmě – někteří lidé mají strach, jemu ale tam nikdy nevadila. „Získáváte mozkovou kapacitu, která je běžně vyřazena z provozu,“ vysvětluje s tím, že po dvou dnech se ztrácí smysl pro orientaci.

„Najednou v místnosti vidíte věci, které tam nejsou,“ dodává s tím, že původ halucinací je v tom, že mozek, který nemá dostatek přirozených vjemu, tak si je začne vyrábět sám. A co se dozvěděl sám o sobě pobytem ve tmě?

„Člověk má čas si projít mezilidské vztahy, udělat probírku, kde to stojí a nestojí za to, co by měl do budoucna dělat, každý se tam dozví to, co je mu nějak přiměřené o sobě vědět,“ nastiňuje.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo přímo v tomto článku.

autoři: kko , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?