Putinův telefonát Trumpovi svědčí o tom, že akce Pavučina byla mimořádně úspěšná, hodnotí bezpečnostní analytik Bříza

6. červen 2025

Zdánlivě nerozlučná dvojice, americký prezident Trump a podnikatel Elon Musk, se rozhádala. Jejich rozkol částečně zastínil důležité setkání – nového německého kancléře Fridricha Merze poprvé v Bílém domě přijal americký prezident Trump. Setkání obou politiků následovalo pár dní po telefonátu Trumpa s Putinem. Telefonát se uskutečnil po mimořádné ukrajinské akci zvané Pavučina. Podle Ukrajiny útok zasáhl třetinu ruského strategického letectva.

„Operace opravdu měla dvojí zásadní dopad. První, neoddiskutovatelně psychologický ve vazbě na ukrajinskou morálku, a to jak vojáků, tak obyvatel Ukrajiny, stejně tak na morálku Západu. Ukázala, že Ukrajina je schopna i určitých ofenzivních operací, které mají čistě vojenský charakter, vojenský cíl a opravdu způsobí protivníkovi škody.

Čtěte také

Občas jsem viděl od běžných občanů skepsi v tom smyslu, že se bojí odvetných opatření Ruské federace. Ale to je podle mého názoru špatný přístup. Útok musel být proveden. Podobně jako odsoudit atentát na Heydricha, protože poté byly civilní oběti ve formě Lidic a Ležáků. To nejde. Ukrajina je ve válce, prostě bojovat musí.

Ruská federace už nemá takovou škálu prostředků jak konflikt eskalovat. Ona vlastně vyzkoušela už prakticky všechno, takže to jediné, co by mohla a co očividně asi opět bude aplikovat, budou útoky na civilní cíle. To znamená, psychologická hra, snaha o vystrašení Ukrajiny ve smyslu, že bude mít hodně civilních obětí,“ podotýká bezpečnostní analytik Vlastislav Bříza.

Co pozitivního přineslo setkání německého kancléře Merze s americkým prezidentem Trumpem? Poslechněte si rozhovor.

autoři: Jan Pokorný , vma
Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.