Šimon Pánek: Ve světě se Václavu Havlovi věnuje větší úcta než u nás

18. prosinec 2013

Největší audioportál na českém internetu

Šimon Pánek, ředitel obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni, byl hostem Radiožurnálu | Foto: Šárka Ševčíková, Český rozhlas

Rozhovor se Šimonem Pánkem z Člověka v tísni o projektu Skutečný dárek, návštěvě Etiopie a Afghánistánu, ale také o psychické vyrovnanosti nebo o vzpomínkách na Václava Havla a krátkých kalhotách. Moderuje Lucie Výborná

Několikrát se mu stalo, že trávil Vánoce nebo dobu těsně po nich v práci. V roce 1992 pomáhal v Somálsku, které tehdy stanulo na pokraji občanské války, jedny Vánoce pobýval v Afghánistánu. A jindy zas trávil Vánoce v kanceláři. Řeč je o Šimonu Pánkovi, řediteli obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni. Právě s ním si povídala moderátorka Lucie Výborná.

V současnosti do zahraničí příliš nejezdí. Nedávno však navštívil Etiopii, a to v rámci akce Skutečný dárek. Právě tento projekt umožňuje nakoupit třeba ovci nebo kozu Afričanům. Jenže kvůli poděkování práci v humanitární a rozvojové organizaci nedělá.

„Mám sociální cítění, ale po 24 letech musím mít v hlavě racionálně srovnáno, proč svou práci dělám,“ tvrdí o vypjatých emotivních situacích. Jsou však události, které z paměti nevymaže. „Když jste ve válce, umírá se a člověk ví, že kdyby pracoval 12 hodin navíc, mohl by pomoci více lidem,“ uvádí například.

Čtěte také

A protože dnes uplynuly přesně dva roky od úmrtí bývalého prezidenta a dramatika Václava Havla, vzpomínalo se ve vysílání Hosta Radiožurnálu také na něj. „Kratší kalhoty nemám,“ naráží Šimon Pánek na spontánní akci Krátké kalhoty pro Václava Havla a připomíná, že světový tisk možná věnuje Václavu Havlovi víc prostoru a projevuje větší úctu než v Česku. „Pro mě zůstává klíčovou osobou při přechodu do těžké a komplikované svobody,“ zdůrazňuje.

Jde vymazat válku z paměti? Čím mu učaroval Afghánistán? A proč se domnívá, že suverenita jednotlivých států už dnes neexistuje? Také to jste mohli slyšet mezi 10. a 11. hodinou.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.