Sexuální výchova, bony a audioknihy. Poslechněte si rozhovor s oceněným Petrem Čtvrtníčkem

30. duben 2019

Znáte ho jako někoho, kdo spolehlivě pobaví. Petr Čtvrtníček však minulý týden dostal docela vážně dvě ocenění jako interpret rozhlasové četby a audioknihy. A to přestože o sobě – s nadsázkou – tvrdí, že je rozhlasový neandrtálec. „Když jsem dělal drobné role v rozhlasových hrách, koukal jsem mistrům přes rameno. A říkal jsem si, že je to složitější než na rallye,“ říká Petr Čtvrtníček v rozhovoru s Lucií Výbornou.

Ocenění pro nejlepšího interpreta audioknihy získal Petr Čtvrtníček za audioknihu Citlivý člověk Jáchyma Topola. A zaslouženě. Topolův text je totiž poměrně složitý a strukturovaný. „Kolikrát jsme se dostali do situace, kdy jsme natáčení museli zastavit a říkali jsme: A teď mluví chlap, nebo ženská? A který chlap to je? Dítě to asi nebude…“ usmívá se herec a interpret. 

Natáčení audioknihy dnes označuje slovy „velká vojna“. „Všechno dělám intuitivně. Tady to samozřejmě nejde,“ vysvětluje. „Máte brýle, papír, příběh a mikrofon. A teď si s tím poraď.“

Vložky za bony

Na klasické divadlo ale samozřejmě ani po nedávném úspěchu na poli audioknih nezanevřel. Zrovna teď se chystá třeba na premiéru hry Děvčátka, na slovíčko z pera Pavla Klusáka, která se odehraje na prknech Divadla Na zábradlí. 

Česká soda by dnes byla nevysílatelná. Chybí svoboda a otevřenost, říká Petr Čtvrtníček

Petr Čtvrtníček

Stal se hercem, i když původně studoval na střední uměleckoprůmyslové škole scénografii. Veřejnosti je známý především jako recesista a komik. „To, že mě lidé spojují hlavně s Českou sodou, pro mě není žádné profesní závaží,“ říká host letos poslední, tedy silvestrovské Osobnosti Plus Petr Čtvrtníček.

„Je to o sexuální výchově mladých dívek. Hraju Arnošta, hejska, který sežene každou knížku nebo třeba vložky za bony,“ popisuje herec. Hra se ale nebude držet pouze 80. let, procházet bude napříč dekádami.

Kromě divadla prý Petr Čtvrtníček v dohledné době nic většího nechystá. „Po srandě ale rozhodně ještě není a nebude. Jen teď zrovna nemám na stole prázdný papír. Mně se teď moc nechce makat,“ vysvětluje. „Něco v hlavě mám, ale když to neudělám, nic se nestane.“

Uvažuje o vstupu do politiky? Opravdu si zahraje s vězeňskou kapelou? A proč ještě nemá vlastní pořad? Poslechněte si celý rozhovor s Petrem Čtvrtníčkem.

autoři: Lucie Výborná , als

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.