Sestavu si na zemi nakreslím a zapamatuji. A pak létám, popisuje akrobatický letec Jan Rudzinskyj

27. květen 2014

„Nadhled, který získávám nahoře, chci přinášet lidem dolů,“ vysvětluje jeden z důvodů, proč ho láká létání, akrobatický pilot Jan Rudzinskyj. Poté, co se v rozbitém letadle řítil k zemi a havárii zázrakem přežil, opět sedá do letadla a předvádí své kousky. Na aviatické pouti v Pardubicích ho vynese do oblak jeho nový stroj. Jaký? I to přiblížil v rozhovoru s Lucií Výbornou v Hostu Radiožurnálu.

Létat toužil od malička, ale cestu měl trnitou, za komunismu ho totiž nenechali léta. Možná proto má pokaždé, když stroj odlepí od země, úžasné pocity. „Můžu si vzít letadlo, kdy já chci, v létě sednu do dvouplošníku a letím do Itálie na výlet,“ usmívá se.

Čtěte také

Na Aviatické pouti v Pardubicích předvede během synchronní akrobacie nový stroj. „Nová letadla jsou citlivá, může být nebezpečné, pokud něco neuděláte správně. Akrobatické létaní je makačka“ říká s tím, že pro akrobatickým tým je důležité soustředění, létání je náročné především na psychickou stránku.

A jak probíhá taková choreografie akrobatické sestavy? „Neustále se vyvíjí. Měli jsem šest týdnů na nácvik, který se nyní snažíme obohacovat, měnit a posouvat dál,“ vysvětluje s tím, že v kabině letadla ve vzduchu není čas sledovat nákresy. „ Sestavu nakreslíme a nachodíme na zemi, pak si vše uložíme do paměti a létáme,“ nastiňuje.

Jan Rudzinskyj, akrobatický letec

Čím ho inspirují českoslovenští váleční letci? Co chystá Akrobatická pouť v Pardubicích? Jak se látá ve starý a jak v nových letadlech? I to jste mohli slyšet mezi 10. a 11. hodinou v Hostu Radiožurnálu.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.