Senátor Vilímec: Nový stavební zákon by znamenal demontáž systému veřejné správy, který tu 30 let budujeme
Příští čtvrtek se bude Senát zabývat sněmovní verzí dlouho chystaného stavebního zákona. Už předem ale v horní komoře parlamentu zaznívají hlasy, které žádají zamítnutí poslanecké verze. Má smysl blokovat zákon, který by mohl přinést velmi potřebné zrychlení a zjednodušení stavebních řízení? Tomáš Pancíř se ptá předsedy senátního hospodářského výboru Vladislava Vilímce z ODS.
Váš hospodářský výbor dnes jednal o návrhu stavebního zákona. K jakému jste dospěli stanovisku? Doporučíte senátorům, aby návrh vrátili sněmovně?
Všemi hlasy bylo rozhodnuto o zamítnutí návrhu zákona.
Takže chcete, aby byl zákon zamítnut kompletně, a žádné pozměňovací návrhy do sněmovny nepošlete?
Podávat pozměňovací návrhy by bylo velmi obtížné, protože jde o zásadní koncepční spor. A byť zákon obsahuje některé rozumnější věci, základ návrhu je demontáž systému veřejné správy, která tu vznikla po roce 1989.
V souvislosti s tímto zákonem se často uvádí žebříček Světové banky, kde je Česko v délce stavebního řízení ze 190 zemí na 157. místě. Souhlasíte, že stavební řízení u nás trvá příliš dlouho?
Nevím, jak tyto statistiky vznikaly. Záleží na povaze stavebního řízení. Nemyslím, že při stavbě rodinného domku trvá povolování roky.
Pomohl by tento zákon v něčem zjednodušit a zrychlit stavební řízení?
Já jsem už poměrně velký pamětník. Dnes mluvila paní ministryně Dostálová o bohulibým cílech tohoto zákona, něco takového už jsem ale slyšel mnohokrát. Výsledek všichni známe.
Tento návrh zákona prošel obrovskou změnou v poslanecké sněmovně, a to je hlavní problém. Původní návrh vypadal úplně jinak, byl vydiskutován se Svazem měst a obcí, ale pak došlo k obrovské změně, to je zásadní politický spor. Nepřeji si, abychom demontovali systém veřejné správy, který jsme vytvářeli 30 let. Je to stejné, jako kdyby někdo přišel s tím, že je obcí hodně a že vzniknou okresní úřady na způsob národních výborů.
Celý rozhovor s Vladislavem Vilímcem si můžete poslechnout ze záznamu.
Související
-
Podoba nového stavebního zákona odpovídá tomu, na čem se de facto shodli developeři, tvrdí Lukl
„Nakonec i to, že bylo povoleno, aby ze sklepů byly stavěny byty, je přesně to, co si developeři přáli, co žádají a co má nějakým způsobem umocnit jejich pozici na trhu,“ komentuje zákon Lukl.
-
Sněmovna schválila nový stavební zákon. Podle opozice jde o paskvil, kritizují ho i profesní instituce
Poslanci zákon schválili proti původnímu vládnímu návrhu tak, že stavební úřady přejdou pod stát. Část opozice tento princip odmítá a tvrdí, že to ochromí stavební řízení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rakušan chce přitvrdit proti nelegální migraci. ‚Zvýšíme bezpečnost bez populismu,‘ říká
-
Rusko použilo při útoku na Kyjev raketu z KLDR, tvrdí Zelenskyj. ‚Společně zabíjejí a ničí životy,‘ uvedl
-
Hlavní cenu Magnesia Litera získal Hlaučův román Letnice. Ocenění získal i komiks zesnulého Smutena
-
Štáfek: Pro humor snesu i bolest. Třetí díl Vyšehradu je to poslední, co nás s Lavim čeká