Sekera z 15. století a znalosti od českých mistrů. Tesaři renovují katedrálu Notre-Dame původními postupy

Už jen necelý rok zbývá do slavnostního otevření pařížské katedrály Notre-Dame, kterou před pěti lety vážně poškodil požár. Přestavba pokračuje podle plánu a řemeslníci dokončili dřevěnou konstrukci střechy nad hlavním oltářem. Využili přitom i techniky, které se naučili v Česku.

Všude kolem se ozývá nadšený aplaus. Konečně přišel okamžik, na který řemeslníci a dělníci čekali měsíce, možná spíše roky – jeřáb spustil na vršek střechy dřevěné konstrukce kytici a symbolicky tak zakončil další fázi rekonstrukce katedrály Notre-Dame.

Rekonstrukce katedrály Notre-Dame

„Byli jsme u toho, když nám z lesa přiváželi dřevo. Pak jsme ho opracovávali v dílně a teď celou tu konstrukci vidíme přímo na katedrále Notre-Dame. Budeme na to vzpomínat. Je to působivé,“ popisuje tesař Vincent Hamon.

Jako před 800 lety

On a další řemeslníci strávili uplynulé měsíce desítky metrů nad zemí a stavěli hustý krov katedrály, takzvaný les. Pracovali na základě středověkých výkresů a dodržovali staré postupy.

„Čtyři měsíce jsme sekerou otesávali dubové díly. Pracovali jsme osm až deset hodin denně. Občas i dvanáct hodin, když jsme potřebovali něco dokončit,“ vypočítává tesař Martin a netají se tím, že vzhlíží k práci svých předchůdců, kteří krovy otesávali před 800 lety.

„Mám sekeru z 15. století. Půjčilo mi ji muzeum ve městě Troyes právě na rekonstrukci katedrály Notre-Dame,“ dodává.

Čtěte také

České řemeslo ožívá ve Francii

Některé techniky a pracovní postupy se ve Francii skoro vytratily. Řemeslníci proto spoléhají na zkušenosti starších kolegů, kteří se učili i v Česku.

„Od 80. let jsem ve Francii začal oživovat techniky opracovávání čerstvého dřeva pomocí sekery. Tyto postupy tady úplně zanikly. Stále se ale udržovaly v jiných zemích jako třeba v Česku. Měl jsem to štěstí, že jsem mohl pracovat s českými mistry,“ pochvaluje si Francois Calame.

Vzpomíná na českého tesaře Petra Růžičku, který se specializoval na rekonstrukce historických krovů, a který zemřel loni na jaře.

Fortelná práce přetrvá věky

Francois je přesvědčený, že starodávné techniky, které se dnes využívají při rekonstrukci katedrály Notre-Dame, najdou užití i při dalších přestavbách. Ostatně on sám už dostal další pracovní nabídku ze střední Evropy.

Tesař François Calame, který se staré techniky práce se dřevem učil i v Česku. Vzpomínal na nedávno zesnulého českého tesaře Petra Růžičku

„Obrátili se na mě Slováci, se kterými teď spolupracuji na rekonstrukci části budov v Bánské Štiavnici. Její centrum je zapsané na seznamu Světového dědictví UNESCO,“ upřesňuje.

Francouzští řemeslníci doufají, že i díky těmto starým technikám krovy vydrží minimálně tak dlouho jako jejich předchůdci – tedy 860 let.

Olympiáda je motivace

S částečně opravenou katedrálou Notre-Dame se Francouzi chtějí pochlubit při letních olympijských hrách.

„Doufáme, že při olympijských hrách se nad Paříží bude tyčit úzká věžička katedrály Notre-Dame. Rádi bychom taky do té doby sundali lešení ze střechy katedrály,“ doufá Philippe Jost, který vede přestavbu katedrály Notre-Dame.

Jedna z nejslavnějších francouzských památek by se měla veřejnosti otevřít 8. prosince.

autoři: Martin Balucha , and
Spustit audio

Související