S hlavou vztyčenou
„Vybrali si ji, protože byla žena.“ Poprava Milady Horákové měla být zastrašujícím trestem
Na lavici obžalovaných usedlo v květnu 1950 celkem 13 členů nekomunistických stran. Mezi nimi také doktorka práv Milada Horáková, ze které se komunisté rozhodli udělat hlavního viníka.
Čtěte také
Proces trval od 31. května do 8. června. Předcházelo mu víc než půl roku výslechů. Celý materiál má 20 tisíc stran. Obsahuje také výpovědi zatčených, dodává historik z Ústavu pro studium totalitních režimů Jan Synek.
„Podle datace na nich můžeme dokumentovat i posun ve výpovědích. V případě Milady Horákové spíše než že by se výpovědi nějak fakticky odlišovaly, tak se odlišují interpretací a otázkami, které vyšetřovatelé pokládají a kam chtějí vyšetřovaného těmi otázkami přivézt,“ ukazuje.
Vykonstruovaný proces
Klíčovou roli sehráli při přípravě procesu sovětští poradci, kteří přijeli do Prahy. Prosadili metody ze Sovětského svazu, které se tam uplatnily už ve 30. letech v době stalinistických procesů. Nutili obžalované, aby se přiznali k věcem, které nespáchali, a aby se učili výpovědi nazpaměť.
Seriál o Miladě Horákové si poslechněte každý den od pondělí do neděle vždy v 8:50 ve vysílání Ranního Radiožurnálu.
Jejich metody popisovala pro projekt Paměť národa Marta Jurková, dcera Františka Přeučila, který byl v procesu s Miladou Horákovou odsouzen na doživotí: „Co deset minut je budili, aby zlomili osobnost člověka natolik, že začne opakovat to, co mu nutí, aby odpovídal a přednášel.“
Milada Horáková ale dál bojovala. Vyšetřovatelé do jejích materiálů napsali, že stále oponuje. Nechtěla totiž papouškovat předem připravené odpovědi.
„Jako říkat ‚ten zrádce Zenkl’ a ‚západní imperialisté’. I u soudu vidíme, že se těmto označením brání, protože to byl především konstrukt. To, jakým způsobem byla ta činnost interpretována, vyvolávalo dojem mnohem intenzivnější a nebezpečnější záškodnické činnosti, než jaké se obvinění skutečně dopouštěli,“ říká historik Jan Synek.
Čtěte také
Exemplární trest
Komunisté chtěli exemplárně potrestat představitele opozice. Rozhodnutí postavit do čela údajného spiknutí Miladu Horákovou vykrystalizovalo podle Jana Synka až v průběhu vyšetřování. Důvodem byly především její kontakty v zahraničí.
„Zároveň zde opravdu sehrálo roli to, že to byla žena a že komunistický režim měl zřejmě v plánu postavit do čela toho procesu ženu a skutečně ji následně popravit. Aby zastrašující účinek splnil svůj účel.“
Tragické divadlo zakončila závěrečná řeč prokurátora Josefa Urválka. Tresty smrti pro Miladu Horákovou, Jana Buchala, Oldřicha Pecla a Záviše Kalandru, pro další doživotí nebo mnohaleté vězení.
Ti, kteří je soudili, ani v pozdějších letech neprojevili lítost. Právě o nich bude další díl seriálu. Poslouchejte Ranní Radiožurnál ve čtvrtek krátce před devátou hodinou.
Související
-
Proces s Rudolfem Slánským
183 magnetických pásek, přes 60 hodin zvuku. To je záznam osmidenního politického procesu s Rudolfem Slánským, který Český rozhlas získal zpět a zdigitalizoval.
-
Před 70 lety komunisté poslali na šibenici Miladu Horákovou
V prvním červnovém týdnu roku 1950 stanula před Krajským soudem v Praze členka Československé strany národně socialistické doktorka práv Milada Horáková.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.