Rozumíte zkratce LGBT?

4. listopad 2016
Encyklopedie Radiožurnálu

Zkratka je složená z prvních písmen slov a souhrnně pojmenovává skupinu lidí s odlišným sexuálním zaměřením. Konkrétně zahrnuje lesby, gaye, bisexuály a transsexuály.

Zatímco starověké kultury tyto menšiny většinou tolerovaly, ve středověku byli lesby a gayové často pronásledováni. Zásadní obrat přišel až ve 20. století. Od 60. let se lidé začali mnohem víc zajímat a veřejně mluvit o způsobu života a právech homosexuálů.

Napomohla tomu uvolněná celospolečenská atmosféra. Tehdy vzniklo sousloví gay a lesbický a zkratka GL. V 80. a 90. letech ji doplnila označení pro bisexuály a transsexuály.

O postupné změně vnímání lidí s menšinovou sexuální orientací svědčí rozhodnutí světové zdravotnické organizace. Ta v květnu 1992 oficiálně vyřadila homosexualitu z mezinárodní klasifikace nemocí.

Nejběžnějším znakem LGBT komunity je duhová vlajka. V roce 1978 ji navrhl americký umělec Gilbert Baker. Podle něho má červená barva symbolizovat život, oranžová zdraví a žlutá sluneční svit; zelená zase představuje soulad s přírodou, modrá harmonii a fialová lidského ducha.

autor: spr
Spustit audio