Rozpočet nepodpoříme. V kritice současné vlády jsme zajedno s Kalouskem, říká poslanec Hrnčíř z SPD

„Vláda by měla konečně začít reformovat zkostnatělý stát prostřednictvím digitalizace a zeštíhlováním státního aparátu,“ říká místopředseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Jan Hrnčíř (SPD). Jak by se podle něj měly změnit povinné výdaje, které neúměrně zatěžují státní rozpočet? Proč opoziční SPD navrhuje snížení plateb do unijního rozpočtu? Poslechněte si rozhovor Vladimíra Kroce.

Na zítřejší schůzi sněmovny máte mimo jiné schvalovat zvýšení letošního státního rozpočtu včetně jeho schodku. Jaká je vaše ideální představa? Jak vysoký by podle vás schodek mohl být?

Nejde o to, co bychom si představovali. Problémem našeho státního rozpočtu jsou strukturální výdaje. Povinné výdaje státu tvoří asi 94 % příjmu státu do rozpočtu, v příštím roce to má být dokonce 97 %. To znamená, že v této situaci má vláda nebo stát naprosto minimální manévrovací prostor a nelze sestavit rozpočet nižší než 200 miliard.

Čtěte také

Už ve své řeči v Poslanecké sněmovně z 29. září jste upozorňoval na to, že státní rozpočet je dlouhodobě neúměrně zatěžován mandatorními, tedy povinnými výdaji. Jak by se ale podle vás měly změnit?

Neustálým nabíráním státních zaměstnanců narůstají povinné výdaje státu, pro příští rok vláda dokonce počítá s tím, že nabere asi osm tisíc dalších státních zaměstnanců. Před deseti lety jsme měli zhruba 410 tisíc zaměstnanců, kteří byli vypláceni ze státního rozpočtu, příští rok to má být už 497 tisíc, to je nárůst zhruba o 90 tisíc za deset let.

To jsou všechno povinné výdaje, které zatěžují rozpočet. Měli bychom začít zeštíhlovat státní aparát, mít nějaký plán a systém například při odchodech do penze. Ale vláda nic nepředložila a s ničím takovým nepočítá, naopak chce ještě více zaměstnanců.

Podpoříte novelu zákona o státním rozpočtu pro tento rok?

Rozpočet nepodpoříme, protože je v naprostém rozporu se vším, co jsme deklarovali.

I způsob navýšení schodku poslaneckými pozměňovacími návrhy po tom, co vláda schválila další navýšení, nám přijde nefér. Na druhou stranu je lepší alespoň nějaká pomoc než žádná. Takže pro pozměňovací návrhy hlasovat pravděpodobně budeme.

Jan Hrnčíř, Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Navrhl jste, aby se odebralo 30 miliard korun z odvodů do rozpočtu Evropské unie. Proč?

Potřebujeme více peněz pro řešení současné ekonomické a energetické krize v České republice. Odvody jsou příliš vysoké, každý rok přispíváme čím dál více peněz a my potřebujeme peníze alokovat tady, abychom mohli pomáhat našim domácnostem, ale především našim podnikům, protože pro podniky vláda efektivní pomoc nemá.

Kdyby se vám podařilo váš návrh prosadit, jak byste prostředky navíc chtěli využít?

Popsal jsem to už v odůvodnění tohoto návrhu. Chceme tyto prostředky využít k tomu, aby se zde pomáhalo v boji s energetickou krizí.

Jsou priority vlády jako modernizace armády a diverzifikace národního energetického mixu z pohledu opoziční SPD v pořádku? Proč podle místopředsedy sněmovního rozpočtového výboru Jana Hrnčíře směřuje Česká republika k aktivaci dluhové brzdy? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Vladimír Kroc , vpl
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.