Rozhovor s předsedou poslaneckého klubu KSČM Pavlem Kováčikem

25. září 2003
O kom se mluví

Od mikrofonu přeje dobrý poslech Jan Pokorný. V našem studiu v Poslanecké sněmovně je předseda poslaneckého klubu KSČM, Pavel Kováčik. Dobré poledne, pane poslanče. Zatím vládní koalice hladce prosazuje reformní zákony. Jak si to vysvětlujete?

Host (Pavel Kováčik): Hezký dobrý den posluchačům i vám, pane Pokorný. Prostě a jednoduše tak, že vládní koalice má 101 poslanců oproti opozičním 99, z nichž je 98 přítomno.

Moderátor (Jan Pokorný): Není to ale tak, že opozice trochu sázela na nejednotnost vládní koalice? Jak komentujete, že skutečnost je zatím jiná?

Host (Pavel Kováčik): Víte, ono něco jiného je, co se říká před tou vlastní prací, před tou vlastní bouří případnou a něco jiného jsou potom ty konkrétní činy. A konec konců ještě není konec. Já jsem přesvědčen o tom, že rozhodující hlasování je hlasování ve třetím čtení.

Moderátor (Jan Pokorný): Jak důležité je pro vás zítřejší vyjadřování důvěry respektive nedůvěry vlády?

Host (Pavel Kováčik): Pro nás jako pro klub komunistických poslanců je to nesmírně důležité hlasování. My jsme už při ustavení této vlády dali jasně najevo, že nám toto koaliční uskupení nesedí. Že prostě a jednoduše je to zrada na voličích, kteří dali jasně najevo, že chtějí obrat do leva.

Moderátor (Jan Pokorný): Šíří se ve Sněmovně nejrůznější spekulace. Když bychom pro tuto chvíli pominuli zprávy o třech unionistických poslancích, kteří prý jsou připraveni podpořit návrh ODS na vyslovení nedůvěry nynější vládě, tak o poslancích vašeho klubu se říká, že také mohou takzvaně hlasovat nohama. To znamená nezúčastnit se toho hlasování. Co tomu říkáte jako předseda poslaneckého klubu?

Host (Pavel Kováčik): Zajímavé je, že tyto spekulace se šířily v okamžiku, kdy vlastně nebylo jisté, kteří to budou unionističtí poslanci, kteří takzvaně zradí svoji vlastní vládní koalici. A tak se to muselo na někoho svést jiného a svádí se to na komunisty. Já ujišťuji, že komunističtí poslanci sice nohy mají, ale při hlasování je nepoužijí. Budou sedět na jiné části těla a poctivě hlasovat.

Moderátor (Jan Pokorný): Vy jste začal tuto odpověď slovy, že dokud nebylo jisté, kteří ti tři unionističtí poslanci to budou. Podle vašich informací už to jisté je?

Host (Pavel Kováčik): Žádné takové informace nemám.

Moderátor (Jan Pokorný): Váš poslanecký klub rozhodl, že je nutné, aby reforma tak, jak ji vláda chystá, vůbec nezačala. Jak tomu chcete skutečně zabránit?

Host (Pavel Kováčik): Především tak, že nebudeme hlasovat pro jednotlivé zákonné reformy veřejných financí. Nicméně právě proto, že vládní koalice má přítomno, má přítomno 101 poslanců, tak vzhledem k tomu, že je možné, že projdou tyto jednotlivé zákony, tak jsme se jednotlivými pozměňovacími návrhy také snažili zmírnit dopady případného schválení reformy.

Moderátor (Jan Pokorný): Také marně?

Host (Pavel Kováčik): No, zatím nebylo hlasováno o těchto návrzích.

Moderátor (Jan Pokorný): Zítra pravděpodobně tedy nevyslovíte vládě důvěru. Jak to chcete udělat, aby to nebylo potom interpretováno jenom jako politické gesto? Protože pravděpodobně vláda si zachová tu většinu 101 hlasu.

Host (Pavel Kováčik): Tady nejde o žádné politické gesto z naší strany. A pokud mělo jít o politické gesto, tak to mohlo být tak vnímáno jako politické gesto ODS, která dobře věděla, že prostě celá opozice má pouze 99 hlasů.

Moderátor (Jan Pokorný): Jaké to teď je pro vaše poslance a pro vás osobně být de facto v jednom šiku s občanskými demokraty?

Host (Pavel Kováčik): To není jeden šik. To je mylná představa a vnucuje se občanům, že jsme v jednom šiku s občanskými demokraty. Dá se to říci tak, že zatímco občanští demokraté vládu kritizují jako málo pravicovou, tak my tuto vládu kritizujeme zleva jako, jako více pravicovou, než odpovídalo výsledkům voleb. A o tom to je.

Moderátor (Jan Pokorný): I na konto vládního konceptu reformy veřejných rozpočtů říkají občanští demokraté, že je ten koncept příliš měkký. Vy říkáte, že reforma je příliš tvrdá. Není nakonec pravda někde uprostřed a někdo už si může z těchto názorů dát dohromady, že ta reforma je vlastně dobrá?

Host (Pavel Kováčik): Že je potřeba něco udělat s veřejnými financemi, je bezpochyby a to nikdo nezpochybňuje, ani my. Nicméně je třeba, aby ty dopady těch úprav fungování veřejných financí nedopadalo na řadového občana. Na občana, který má takzvaně vysoko do žlabu, na občana, který již tak dost trpí na svých příjmech. A je třeba, aby ty dopady byly rozloženy více spravedlivě do celé společnosti. A my jsme navíc přesvědčení o tom, že musí více dopady této reformy nést ti, kteří vydělali na dosavadním vývoji po listopadu 89. A někdy i vydělali tak, že prostě se úvěry například v bankách dávaly takzvaně na ksicht. Že se ne tak dost dobře kontrolovalo, kdo a jak, kdo dostává ty úvěry, jak s nimi nakládá? Že se v důsledku toho potom muselo jenom bankami protahnout, aby se vůbec zachránily, víc jak 700 miliard korun. Ty teď chybí. Aby prostě nedopadala reforma jenom na důchodce, na rodiny s dětmi, na zaměstnance, na ty, kteří jsou reprezentováni odboráři, kteří ty návrhy předložili. A ty návrhy jsme si osvojili a myslím si, že pokud budou přijaty, tak do značné míry dojde k rozložení té zátěže na všechny skupiny obyvatelstva.

Moderátor (Jan Pokorný): To znamená, že se dosud přes neúspěch v rozpočtovém výboru nevzdáváte myšlenky na příklad na zavedení pátého daňového pásma?

Host (Pavel Kováčik): Samozřejmě, že se nevzdáváme. Je to vlastně konkrétní vyjádření toho, že by měli platit všichni. A ti, co mají vyšší příjem i v této chvíli, kdy jedou právě ve společnosti, těžko měli projevit taky vyšší solidaritu. Protože, jestliže sebereme člověku, který má minimální mzdu, stokorunu nebo dvě, tak ho to postihne rozhodně více, než ten, kdo třeba z milionového příjmu by měl poskytnout byť třeba dočasně půl milionu.

Moderátor (Jan Pokorný): Pane předsedo Kováčiku, když to hodně zjednoduším a zeptám se, co je podle vás lepší, dílem zdražit potraviny, služby, zboží a přestat zemi pomalu a jistě zadlužovat a nebo reformu změkčit a dluh prohlubovat?

Host (Pavel Kováčik): Víte to není přece o zdražení a o dluzích jako takových. To je o tom, na co se ten dluh také použije. Pokud se ten dluh projídá v neefektivní státní správě například, v neefektivních různých vojenských dobrodružstvích, tak je to samozřejmě špatně. Ale, pokud si půjčíme i třeba na úkor do budoucnosti a získané prostředky investujeme do rozvoje ekonomiky, do rozvoje zahraničního obchodu, tak to rozhodně nejsou ztracené peníze a vrátí se to.

Moderátor (Jan Pokorný): Do konce roku 2006 chce vláda ušetřit na výdajích 200 miliard korun. Je to podle vás hodně nebo málo?

Host (Pavel Kováčik): Víte, kdyby řekla vláda, budeme šetřit na výdajích 200 miliard korun a na příjmech díky oživení ekonomiky, díky opatřením, aktivním opatřením k oživení ekonomiky získáme také 200 miliard korun, tak bych to ještě jaksi vzal. Protože by to i ti lidé, kteří to odnesou těžce, měli šanci, že jim bude líp vzápětí po těch, po tom roce 2006. Ale jestliže jdeme pouhými úsporami nebo téměř pouhými úsporami, tak vlastně těm lidem, které teď obereme, tak po roce 2006 bude ještě hůř. A bude třeba další reforma, která znovu bude obírat jenom tyto kategorie lidí a to je pro nás naprosto nepřijatelné.

Moderátor (Jan Pokorný): Opoziční Občanská demokratická strana představila svůj koncept, který se jmenuje Modrá šance. Tedy základy jejich reformního uvažování. Máte něco podobného vy?

Host (Pavel Kováčik): My máme zpracován obdobně alternativní návrh přístupu k reformě veřejných financí. Nebojte se, není to žádná rudá šance. Je to prostě šance pro všechny lidi, kteří se chtějí živit poctivě, chtějí živit prací, kteří zaslouží žít z důchodů, protože celý život poctivě pracovali, zaslouží z tohoto důchodu žít také důstojně.

Moderátor (Jan Pokorný): Kdyby se stalo, že by vláda zítra, že by jí byla vyslovena nedůvěra a vláda by potom padla, vy preferujete menšinovou vládu s ČSSD. Je to tak?

Host (Pavel Kováčik): My především preferujeme to, aby nastal obrat ve prospěch lidí. Přiznám se, že menšinová vláda jednobarevná tedy složená z ČSSD, která by se vrátila ke svému původnímu volebnímu programu, by pro nás byla ještě tak nejpřijatelnější. A tam jsme schopni v řadě případů, troufám si odhadnout v sedmdesáti procentech nejméně, tuto vládu podržet. Protože, pokud by se svého volebního programu držela, tak bychom s tím žádný problém neměli.

Moderátor (Jan Pokorný): Jakkoli jsme teď v rovině kdyby, měla by ta vláda být s Vladimírem Špidlou a nebo bez něj?

Host (Pavel Kováčik): To opět není o osobnosti Vladimíra Špidly. Jde o to, jestli tím, že se v dosavadním průběhu vládnutí po volbách v loňském roce spojil s Unií svobody, jestli navíc teď při případné nové konstelaci by byl tak trošičku nedůvěryhodný chtěl-li by se obrátit.

Moderátor (Jan Pokorný): To znamená, že menšinovou vládu s Vladimírem Špidlou v čele byste tolik nepodporovali?

Host (Pavel Kováčik): Je to o jednání a to jednání zatím nenastalo.

Moderátor (Jan Pokorný): Nevedli jste tedy dosud s nikým ze sociálních demokratů jednání na toto téma?

Host (Pavel Kováčik): U žádného takového jednání jsem nebyl a....

Moderátor (Jan Pokorný): Já jsem se neptal, jestli jste byl nebo nebyl, ale jestli někdo z vás ho vedl?

Host (Pavel Kováčik): Ani si nejsem vědom toho, že by někdo takové jednání vedl.

Moderátor (Jan Pokorný): Občanští demokraté pravděpodobně vedou jednání s nespokojenými poslanci sociálních demokratů. To není vaší taktikou před zítřejším hlasováním o nedůvěře vládě?

Host (Pavel Kováčik): Jestliže existují nespokojení poslanci sociální demokracie, tak to se projeví právě při tom hlasování. A je otázka, jestli tu nespokojenost nedávají najevo jenom proto, aby se mediálně zviditelnili? Ale jestli budou mít zítra tu odvahu vstát a říct pro návrh, tedy pro návrh o vyslovení nedůvěry této vládě.

Moderátor (Jan Pokorný): Proč by to měli dělat? Proč by měli začít na jednom nepodporovat vládu, které už jednou vyjádřili důvěru?

Host (Pavel Kováčik): Například proto, že tato vláda vzhledem k tomu, že se chová jinak, než byl volební program sociální demokracie, prostě se od tohoto programu odchýlila.

Moderátor (Jan Pokorný): Byl jste toho názoru, že vláda Vladimíra Špidly měla o vyslovení důvěry zažádat sama od sebe?

Host (Pavel Kováčik): Já jsem přesvědčen o tom, že už to mělo být několikrát.

Moderátor (Jan Pokorný): Jaký odhadujete politický vývoj ve chvíli, kdy si vláda důvěru poslanců udrží a všech 101 poslanec vládní koalice budou hlasovat pro vyslovení důvěry?

Host (Pavel Kováčik): Potom je docela možné, že ještě nějakou dobu si budou všechny tři koaliční strany myslet, že koalici je tady dobře. Nicméně čeká nás jednání o státním rozpočtu a hlasování o státním rozpočtu a tam bude další střetový bod.

Moderátor (Jan Pokorný): V čem konkrétně? Ve výši deficitu?

Host (Pavel Kováčik): Ve výši deficitu, ale i ve způsobu jeho užití.

Moderátor (Jan Pokorný): A vy máte už nějaký koncept, jakým poradit vládě tak, aby ten koncept užití toho deficitu vyhovoval více lidem, podle vás?

Host (Pavel Kováčik): Já jsem to už tady v tom pořadu před chvílí řekl. To znamená, zaměřit ho prorůstově nikoli ho jenom projíst.

Moderátor (Jan Pokorný): Očekáváte zítra a nebo máte na to už nějaký vlastní typ, jak dopadne hlasování?

Host (Pavel Kováčik): To si netroufám odhadnout. Ale vzhledem k tomu, že existují řekněme historické paralely, tak...

Moderátor (Jan Pokorný): Například?

Host (Pavel Kováčik): Teď myslím ne žádnou konkrétní historickou paralelu, ale sociální demokraté nebyli nikdy příliš odvážní.

Moderátor (Jan Pokorný): To znamená, že spíš očekáváte, že sto jedničková vláda se udrží?

Host (Pavel Kováčik): Spíš očekávám tento výsledek.

Moderátor (Jan Pokorný): Říká předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Děkuju za rozhovor. Hezký den.

Host (Pavel Kováčik): Vám také. Na shledanou.

Moderátor (Jan Pokorný): 221 552 155 a 221 552 255 to jsou telefonní čísla pro vaše telefonáty. Hostem pořadu O kom se mluví byl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Dobrý den.

Telefonický názor: Dobrý den. Tady je Martin Klindera z Prahy.

Moderátor (Jan Pokorný): Vítejte.

Telefonický názor: Mně, mně se jenom líbí bez ohledu na to, co se dneska v Poslanecký sněmovně projednává, jak se bolševici pořád nebo jak se znova snažej tvářit, jako velký demokrati a jako státotvorná síla. Dneska to zase byl, dneska to taky byl důkaz velkej. Lidi, prosím vás pěkně, nenechte se zblbnout. Jsou to furt ty samí bolševici. Díky. Nashled.

Moderátor (Jan Pokorný): Na slyšenou. Další telefonát. Dobrý den.

Telefonický názor: Dobrý den. U telefonu Karel, Ústí nad Labem.

Moderátor (Jan Pokorný): Dobrý den.

Telefonický názor: Prosím vás, já mám jenom takovej, spíš takový konstatování. V situaci, kdy jsem skutečně všichni na dně, dá se říct, vlastně, tak rozpočtový výbor navrhuje od ledna přidat všem poslancům a asistentům o 1400, myslím 1400 peněz víc, že jo. Či-li schody se opět začínají mejt s prominutím ne zdola, ale skutečně schody se mejou vždy z hořejšího jaksi způsobu. A to je, to je skutečně výsměch našemu národu vlastně, že v době, kdy opravdu jsme na tom špatně, tak poslanci si vlastně opět budou zvyšovat platy. To je všechno. Děkuju.

Moderátor (Jan Pokorný): Na slyšenou. Třetí telefonát. Dobrý den.

Telefonický názor: Dobrý den.

Moderátor (Jan Pokorný): Máte slovo.

Telefonický názor: U telefonu Neckář, Praha. Dobrý den. Já bych jenom chtěl říct, že pan Kováčik je stejnej rudej hajzl jako každej komunista.

Moderátor (Jan Pokorný): Tak takováhle slova tedy opravdu poslouchat nebudeme a poprosím druhý, druhý, další telefonát. Panu poslanci Kováčikovi se na dálku omlouvám, že Radiožurnál má i takovéhle posluchače. Prosím další telefon. Dobrý den.

Telefonický názor: No, dobrý den. U telefonu je Vobdržálek.

Moderátor (Jan Pokorný): Vítejte.

Telefonický názor: Já bych.... Ať proboha tady v tom státě těm komunistům nevěří. To řešení prokázali to v minulosti...

Moderátor (Jan Pokorný): Tady s tímto telefonátem už nemáme takový řekněme etický problém, ale spíš technický. Opravdu není rozumět. Trochu nám vypadává, respektive vám, pane posluchači, vypadává signál. Tak to zkusíme na další telefonní lince. Dobrý den.

Telefonický názor: Dobrý den, pane Pokorný. Boček u telefonu.

Moderátor (Jan Pokorný): Dobrý den.

Telefonický názor: Já se ke komunistické straně nebudu vyjadřovat, protože ten první posluchač to řekl za všechny. A navíc to, co předvádí KSČM a ODS teďka v rámci té reformy, to je ubohost. Protože tvrdí ODS, že je to naopak reforma měkká a že akorát tahá tyto peníze z kapes občanů. Přitom oni chtějí udělat tvrdší reformu a kde teda ty peníze chcou vzít, to teda já opravdu nevím. A chování pana Topolánka a pana Langra v médiích je opravdu úsměvné kolikrát.

Moderátor (Jan Pokorný): Pojďme se shodnout na tom, že ani jeden ze jmenovaných nebyl hostem dnešního pořadu O kom se mluví.

Telefonický názor: Já, já vím. Já jsem samozřejmě.

Moderátor (Jan Pokorný): Dobře. Děkuju za názor. Na slyšenou.

Telefonický názor: Nashledanou.

Moderátor (Jan Pokorný): Dobrý den. Halo? Máte slovo. Další prosím.

Telefonický názor: Ano, ano. Korbelář, Vrchlabí. Dobrý den.

Moderátor (Jan Pokorný): Vítejte, pane Korbeláři.

Telefonický názor: Věřím, že pan Kováčik zná dokonale program vlády respektive sociálních demokratů. A domnívám se, že, však že právě proto by měli komunisti a nejenom oni dát vládě důvěru a tím podpořit celý dění, který se u nás, který u nás probíhá v současný době. Jedině, jedině asi todle to je správná cesta. Děkuju.

Moderátor (Jan Pokorný): Děkujeme za názor. Na slyšenou. Halo? Dobrý den.

Telefonický názor: Dobrý den. Mohu mluvit?

Moderátor (Jan Pokorný): Můžete mluvit.

Telefonický názor: Je tam pan Pokorný?

Moderátor (Jan Pokorný): Kdo je u telefonu?

Telefonický názor: Odstrčilíková z Otrokovic.

Moderátor (Jan Pokorný): Dobrý den, paní Odstrčilíková.

Telefonický názor: Dobrý den. Já bych chtěla podpořit tu besedu, co jste měli teď s místopředsedou KSČM.

Moderátor (Jan Pokorný): S předsedou jejich poslaneckého klubu ano.

Telefonický názor: Jejich poslaneckého klubu správně. A chtěla bych podpořit vůbec KSČM a chtěla bych se zastat takových to besed, aby byli zváni i komunisté. Protože ti i poradí. Ty nebudou mít na to dva roky, pět roků, deset roků, třináct roků. Myslím si, že ti to obrátí brzy. Během jednoho týdne bude vše vyřešeno. Proto přeji úspěchy KSČM a voliče žádám, aby volili KSČM. Děkuji.

Moderátor (Jan Pokorný): Na slyšenou. Halo? Dobrý den.

Telefonický názor: Dobrý.

Moderátor (Jan Pokorný): Máte slovo.

Telefonický názor: Dobrý den. Já jenom jsem chtěl...

Moderátor (Jan Pokorný): Představíte se nám prosím?

Telefonický názor: No Mirek. Prosím vás, pane Pokorný, můžete trošku udělat taky v tom pořádek? Říct lidem pravdu. Když je to jednoduchý. Peníze chybí státu a chybí jich dost. Ale, kdo to zapříčinil, když vládly jedna strana, druhá? Nebo to, tak nelze to vyčíslit, kdo víc vytuneloval, kdo udělal špatnou privatizaci a to? Když nám to vyčíslíte a řeknete lidem, ano, tadle ta strana, když vládla, udělala takový, takovej ten. A tadle ta zase prošustrovala tolik a tolik. Tak řeknete pravdu a jinač estli chcete tím způsobem dělat jako děláte ty besedy a to, to stojí za houby. Protože vy, pan Topolánek, když tam byl, tak říkal hezkou věc, že každýmu věří. Ale když byste šli do minulosti, co dělal pan Říman, když, když vládnul támle v ministerstvu, tak...

Moderátor (Jan Pokorný): Víte co teď jste se dovolal, já asi rozumím, kam chcete dovést svou myšlenku.

Telefonický názor: Řekněte pani Bobošíkový, řekněte ať vám vydá v pravý poledne, jak bylo s panem Vávrou a tam...

Moderátor (Jan Pokorný): Tady heleďte, tady ani jeden z těch jmenovaných nebyl hostem tohoto pořadu. Ten se jmenuje O kom se mluví. Tady hovořil předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. Prosím předposlední telefonát. Dobrý den.

Telefonický názor: Veselý.

Moderátor (Jan Pokorný): Vítejte, pane Veselý.

Telefonický názor: Dobrý den. Prosím vás pěkně, příští rok budou důchody při vstupu do Evropské unie nižší než před listopadem 89. Bylo to zveřejněno. My důchodci si koupíme za své důchody méně, než jsme si mohli koupit před čtrnácti lety. To je výsledek čtrnácti let. Dneska jsem se dočetl v novinách, že vysocí důstojníci berou výsluhový příspěvek po dvaceti letech služby v armádě 30 tisíc korun čistého. To je pravidelně valorizováno. A odchází po dvaceti letech z armády. To znamená, že mají kolem čtyřiceti let psychického věku. K tomu si dále přivydělávají ve státních institucích a těch 30 tisíc korun čistého jim k tomu náleží jako příplatek.

Moderátor (Jan Pokorný): Dobře. Děkujeme.

Telefonický názor: Já si myslím, že to je katastrofa tohoto státu.

Moderátor (Jan Pokorný): Děkujeme za váš postřeh. Na slyšenou. A poslední telefonát. Dobrý den. Tak poslední telefonující asi nevydržel dobu čekání na telefonní lince a zavěsil. Tím končí další vydání pořadu O kom se mluví. Hostem byl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Za čtyři a půl minuty ve třináct hodin přinese Radiožurnál další zpravodajskou relaci a po ní začne motoristický magazín Motožurnál. Jan Pokorný děkuje za pozornost věnovanou pořadu O kom se mluví a přeje dobrý poslech u dalších programů Českého rozhlasu 1.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: jap
Spustit audio

Více z pořadu