Roušky se šijí i ve Francii. Designérka proměnila svůj ateliér v šicí dílnu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Florence ze svého piknikového ateliéru vytvořila dílnu na šití roušek
0:00
/
0:00

Ještě donedávna se ateliér designérky Florence specializoval na moderní piknikování, zvlášť na podávání vína. Pikniky jsou ale ve Francii kvůli epidemii koronaviru zakázané. Ateliér v pařížské čtvrti Belleville se tak proměnil v dílnu na šití roušek. S šitím Florence pomáhají dobrovolníci – a o zájem nemají nouzi.

Svou práci v ateliéru musela kvůli vládnímu nařízení přerušit, tak začala šít. „Denně rozdáme sto roušek lidem, kteří přijdou přímo sem k nám. Může přijít kdokoli, každý dostane jednu. Šijeme i pro konkrétní instituce nebo lidi, kteří musí pracovat s veřejností,“ vysvětluje Florence.

Všichni pracují zdarma, šest dní v týdnu. Volno mají jen v neděli. „Původně jsme byly jen dvě, teď je nás na místě šest až sedm. Další spolupracovníci chodí na nákupy a někdo musí látky přeprat. Dohromady nás může být kolem dvanácti.“ Denně v šesti lidech ušijí sto roušek.

Bude na nájem?

Lidé jim mohou finančně přispět podle toho, kolik chtějí, nebo kolik mají. Z vybraných peněz se nakoupí potřebný materiál nebo zaplatí elektřina. „Bohužel ale nevím, zda budu mít na nájemné,“ obává se Florence.

0:00
/
0:00

Šije, kdo může

Šít začali začátkem dubna, před Velikonocemi. Za deset dní ušili více než tisíc roušek. Podle Florence je rouška důležitá: „Ve Francii se napřed řeklo, že není nutná, ale důvod byl, že roušky nebyly k dostání. Kdo mohl, začal šít. Tak jako my! Aby jeden chránil druhého, abychom se chránili navzájem,“ uzavírá.

Spustit audio
autoři: Marie Sýkorová ,

Odebírat podcast

Související