Romský profesor Christo Kjučukov přednáší na univerzitách po celém světě, v Katovicích je ředitelem Výzkumného centra Romů

8. červen 2025

Minulý týden se do Prahy sjela řada významných romských osobností a to díky festivalu Khamoro, který je největším romským festivalem na světě. Mezi hosty byl i profesor lingvistiky Christo Kjučukov, který pochází z Bulharska. Už od dětství se potýkal s diskriminací, a to nejen jako Rom, ale i jako muslim. A právě tu se snažil překonat vzděláním a pracovními úspěchy. Natáčela s ním Jana Šustová.

Profesor Christo Kjučukov žije v Berlíně a je profesorem lingvistiky a mezikulturního vzdělávání na Slezské univerzitě v polských Katovicích. Na této univerzitě je zároveň ředitelem Výzkumného centra Romů.

„Pro mě to byl takový šok, že moji studenti jsou Poláci, nejsou Romové, ale zájem, který mají o romský jazyk, romskou kulturu, historii, hudbu, zkušenost a vše ostatní, je velmi velký. Samozřejmě mají i hodně stereotypů, protože ti studenti čtou jen to, co je v médiích a na sociálních sítích, ale nikdy neměli možnost vyslechnout si nějaký výsledek výzkumu. A když jim říkám o tom, že jsem prováděl výzkumy mezi Romy na Kypru, v Turecku, v Srbsku, v Uzbekistánu – je to pro ně něco nového. Samozřejmě mluvím takovým vysoce vědeckým stylem, ale pro studenty je hodně důležité, že získávají nové informace. Obvykle všichni moji studenti, se kterými pracuji, mají na začátku stereotypy, ale potom na konci semestru už mají jiný názor na romský národ, jazyk, kulturu, tradice, na všechno.“

Jeho posluchači studují různé obory.

„Učím studenty, kteří jsou pedagogové, sociální pracovníci, etnologové a etnografové. V těch skupinách mám různé počty studentů. Každý semestr mám kolem padesáti – šedesáti neromských studentů, které učím. Je to pro mě velká radost, že můžu pracovat s takovými mladými inteligentními studenty, kteří jsou ne-Romové, ale mají zájem o romský jazyk a kulturu.“

Jeho cesta k profesorskému titulu vedla i přes Slovensko.

„Můj příběh je trochu složitý. Já jsem obhajoval dizertaci na univerzitě v Amsterdamu v roce 1995, ale když jsem se vrátil do Bulharska, oni nepřijali moji dizertaci, diplom a doktorský titul. Řekli, že neví, jak jsem ten doktorský titul získal a že pokud chci být uznán jako doktor, musím obhájit novou dizertaci v Bulharsku. Udělal jsem to, potom jsem si udělal i habilitaci a dostal jsem titul docent. A potom jsem si v Bulharsku udělal třetí doktorát a po něm jsem chtěl získat profesuru. Ale v Bulharsku proti mně vznikly protesty, protože jsem byl mladý Rom, nejmladší člověk, který pracuje na univerzitě, má tři dizertace, i když je mu jen 39 let – a chce získat profesorský titul. Chtěl jsem získat titul profesora v oboru romský jazyk, ale oni mi řekli, že neexistuje takový obor, jako romský jazyk. Takže to nedovolili. Já jsem vstoupil do výběrového řízení na profesorské místo, ale oni mi řekli, že to nejde, že ten konkurz musíme zrušit. Začal jsem s nimi vést soudní spor, ale ten nevedl k žádnému výsledku. Potom jsem vyhrál konkurz jako docent romského jazyka a kultury na Univerzitě Konstantina Filosofa v Nitře, tam jsem pracoval čtyři roky a udělal jsem si tam profesuru. To bylo v roce 2016 a v roce 2017 jsem vyhrál konkurz na univerzitě v Katovicích v Polsku jako profesor interkulturního vzdělávání a psycholingvistiky. Jsem tedy profesor psycholingvistiky, v závorce i profesor romského jazyka. Teď jsem jediný profesor romského jazyka v Evropě i na světě, který provádí výzkumy, píše a publikuje o různých dialektech romštiny, o dětech, které mají romštinu jako mateřský jazyk, a o nových dialektech na světě.“

Profesor Christo Kjučukov napsal okolo padesáti monografií v různých jazycích, stovky odborných článků, byl editorem sto padesáti knih a je také autorem knížek pro děti.

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat