Romové se bojí, že demolice čeká i další domy v ghettu

Stavební úřad nařídil okamžitou demolici jednoho z domů v ostravském Přednádraží. Vybydlený a prázdný objekt je podle něj v takovém stavu, že by se mohl zřítit. Lidé z ghetta to přijali s pochopením, bojí se ale, že rozhodnutí ‚musí se zbourat‘ uslyší víckrát.

„Co nejrychleji aby šel ten barák dolů,“ říká Jan Bandy, když mě vede k domu číslo 19. Je nejdál od silnice a lemuje ho alespoň z části červenobílá páska uvázaná na klaccích.

„Je to smutné, ale je to pravda. Musí jít dolů. Ohrožuje naše děti, může se sám od sebe zhroutit a může se stát neštěstí,“ dodává.

Stavební úřad dnes proto rozhodl, že dům čeká demolice. „Devatenáctku“ by měl majitel zbourat co možná nejdříve, nejpozději do 15 dnů, říká mluvčí radnice centrálního ostravského obvodu Jana Pondělíčková.

„Dle posudku, který byl vypracován, je dům v havarijním stavu a hrozí jeho samovolné zřícení,“ vysvětluje.

To potvrdil i vedoucí stavebního úřadu Moravské Ostravy a Přívozu Jiří Švarc.

„Stav domů v Přednádraží byl monitorován už od roku 2007 stavebním úřadem, včetně stavební policie,“ uvedl také Jiří Švarc.

Majitel domů Oldřich Roztočil se demolici nebrání, čeká ale na oponentské posudky, které si nechal zpracovat.

„Až ten dokument oficiálně obdržím, tak se podíváme, co v něm je, a pakliže jejich rozhodnutí bude v souladu, tak se ta stavba odstraní,“ říká majitel.

Na lidech z Přednádraží je znát únava. Stále si povídají o tom, co bude dál. A teď jim přibylo ještě jedno téma k hovoru – bojí se, dům číslo devatenáct není jediný objekt, který asi půjde k zemi.

Kvůli úplnému vystěhování z Přednádraží se radnice obrátila na soud. Je možné, že rozhodne už příští týden.

Stavební úřad rozhodl už 3. srpna o tom, že se lidé musí z ghetta vystěhovat. Jako důvod uvedl nefunkční kanalizaci a špatný technický stav domů. V Přednádraží žilo 44 rodin. Některé se přestěhovaly do zajištěných ubytoven, většina ale své byty neopustila a na místě dále zůstává.

autoři: mik , ves , eve
Spustit audio