Religionista Kozák: Konspirační teorie nejsou omyl, umožňují lidem orientaci ve světě
Většina z nás si aktivně neuvědomuje podivuhodnost a zázračnost světa. Potřeba spirituality nebo víry je konkrétní forma touhy člověka po tom, ochutnat kouzelnost tohoto světa, vysvětluje religionista Jan Kozák. Podobně funguje potřeba mýtů: lidská bytost má dimenzi emocionální, tělesnou, hlubině psychologickou – a mytologie oslovuje člověka v jeho celku, dává mu orientaci ve světě, říká. Jaké mýty mohou být nebezpečné? A jak porozumět světu konspiračních teorií?
Hranice mezi hnutím a náboženstvím jsou mlhavé. V sekulárním světe existuje celá řada zajímavých, někdy i nebezpečných fenoménů, která se nezývá alternativní spiritualitou. Srůstá se v ní ohromné množství tradic (moderní ezoterika, čakry, astrologie a další) a produkuje také nedávný fenomén, tzv. konspiritualitu (od konspiračních teorií).
Čtěte také
Konspirace: novodobý mýtus
Jak Kozák spolu s dalšími vědci, religionisty a antropology, chtějí prozkoumat tento fenomén: „Nechceme šířit ‚vyšší pravdu‘, ale nejdřív pochopit, kde se to bere. Vnímáme totiž podobnost s náboženstvím, takže k tématu zaujímáme jiný postoj. Myslíme si, že to není omyl, ale silné symbolické světy, které lidem umožňují orientaci v životě,“ přibližuje.
Zastánce konspiračních teorií žene silný emocionální náboj. Jsou velmi nespokojení a přestřelí to – proto se tomu často říká „vyháknutá sociální kritika“. „Většina kritických lidí k tomu má nakročeno: ne k extrémům na hranici šílenství, ale ke zpochybňování toho, co čtou třeba v médiích,“ usmívá se vědec.
Jan A. Kozák pracoval na univerzitě v norském Bergenu, do češtiny přeložil Tolkienovy Eposy a severskou Ságu o Hervaře. Vydal monografii o bohu Óðinovi. Přednášel v Reykjavíku a na Oxfordu. Zabývá se mytologií v Ústavu filozofie a religionistiky Filozofické fakulty Univerztiy Karlovy.
Poznat význam alternativních teorií
Proč má cenu se tímto fenoménem zabývat? „Pokud necháme určitou část společnosti plavat a nebudeme s ní komunikovat, začne se radikalizovat. Proto se pokoušíme konspirační teorie ‚překládat‘,“ vysvětluje Jan Kozák.
„Například chemtrails je přestřelený výraz pro přechemizovanou civilizaci. Jíme spoustu antibiotik a pesticidů, zvyšují se alergie, deprese... a tohle je pokus šmahem to vysvětlit. Lidé sloučí množství nepříjemných pocitů do jednoho obrazu – a přesně tak funguje mytologie.“
Související
-
Kybernetická válka zatím neprobíhá, útoky hackerů jsou podle plukovníka Feixe jen zastrašování
Plukovník generálního štábu Miroslav Feix byl pověřen vybudováním velitelství kybernetických sil a informačních operací. Co přesně to znamená?
-
Škodlivé roušky nebo Bill Gates jako světový superpadouch. Jak se vyvracejí hoaxy na Facebooku?
Někteří lidé ji označují za „cenzorku“. Novinářka Laďka Mortkowitz Bauerová z agentury AFP na Facebooku ověřuje pravdivost informací.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.