Škodlivé roušky nebo Bill Gates jako světový superpadouch. Jak se vyvracejí hoaxy na Facebooku?
Někteří lidé ji označují za „cenzorku“. Novinářka Laďka Mortkowitz Bauerová z agentury AFP na Facebooku ověřuje pravdivost informací. „Patent na pravdu nemám, na sociálních sítích ale hoaxy bují stále víc. Je třeba to ověřovat,“ vysvětluje. „Nepravdy šíří ideologové, kteří chtějí podrývat demokracii, trollové nebo lidé, kteří to dělají z komerčních důvodů, například lidé, kteří šíří videa o škodlivosti očkování.“ Dá se na hoaxech vydělat? A kde končí právo člověka na názor?
Související
-
Jak poznat falešnou zprávu? 9 tipů, jak se vyhnout hoaxům a dezinformacím
Takzvané dezinformační weby, které mezi pravdivými zprávami publikují i zavádějící nebo zcela smyšlené články, získávají kvůli sociálním sítím čím dál větší publikum.
-
Holčička s leukemií. Snědí muži přepadající blondýnky. Poznáte hoax a řetězový e-mail?
Jak rozpoznat pravdu od lži na sociálních sítích? Je to čím dál těžší. Proto vznikl program Sherlock Senior, což je mediální škola pro seniory.
-
Pojď si se mnou psát…
Kdo jsou sexuální predátoři, kteří působí na internetu a jak se před nimi chránit? Tématem se do hloubky zabývá seriál Radiožurnálu od Veroniky Hlaváčové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.