Reakce vlády je dostatečná. Právní řád nám neumožňuje vydávat razantnější opatření, tvrdí hlavní hygienička Svrčinová
Reaguje vláda dostatečně na aktuální vývoj pandemie? Znamená středeční nesouhlas tripartity definitivní konec nápadu, že by stát znevýhodnil neočkované zaměstnance? Nemělo by se plošně testovat ve všech školách v České republice? A jak budou hygienici od 1. listopadu kontrolovat dodržování protiepidemických opatření? Hostem Tomáše Pancíře ve Dvaceti minutách Radiožurnálu je hlavní hygienička České republiky Pavla Svrčinová.
V úterý testy odhalily přes šest tisíc nově nakažených covidem-19. To je skoro dvakrát více než před týdnem. Přibývá i hospitalizovaných, v nemocnicích je jich aktuálně přes 1100 a roste i procento pozitivních testů. Máte pocit, že reakce vlády a ministerstva zdravotnictví je v tuto chvíli dostatečná?
Já si myslím, že reakce na to, co se kolem nás děje a v jakém stavu je populace České republiky, je dostatečná. Stav populace bych charakterizovala tak, že máme necelých 60 procent celkové populace proočkováno. Není to úplně ideální číslo, ale není to také nejméně.
Čtěte také
Je to ale pod průměrem Evropské unie.
Ano, je to pod průměrem Evropské unie. Bohužel se nám nepodařilo většinu populace přesvědčit o tom, že očkování má své výhody a že chrání hlavně zdraví. Mám pocit, že hlavním motivem k očkování nebylo, že si chráním zdraví, ale spíše cestování, návštěva zařízení a podobně. To si myslím, že bylo špatné vnímání toho, co mi očkování může přinést.
Právě proto se ptám, jestli jste vy jako hlavní hygienička v posledních dnech navrhovala razantnější opatření, která třeba narazila u premiéra nebo ministra zdravotnictví.
Vzhledem k rozsudkům Nejvyššího správního soudu ve své podstatě razantnější opatření příliš uplatňovat nemůžeme. Vycházíme z právního rámce, jak vypadá situace, jaká je proočkovanost české populace a navrhujeme maximum možného.
Rozumím tomu dobře, že kdyby byl právní rámec jiný, tak byste považovala za správné, aby byla opatření přísnější?
Osobně si nemyslím, že by měla být razantně přísnější, ale měla by se lépe dodržovat a kontrolovat. Vzhledem k tomu, kolik je pracovníků orgánu ochrany veřejného zdraví, což je oficiální název krajských hygienických stanic, tak si myslím, že činíme maximum. Bohužel, spořádanost českého národa je taková, jaká je a dodržování pravidel, která jsou podle mého názoru dostatečná, je takové, jaké je.
Související
-
Po kontaktu s nakaženým by měli být v karanténě i očkovaní lidé, myslí si virolog Grubhoffer
Vyhneme se dalšímu lockdownu? Bude někdy naše odborná komunita mluvit o covidu-19 jedním hlasem? Tomáš Pancíř se ptal virologa Libora Grubhoffera z Jihočeské univerzity.
-
Pokud vláda nezasáhne, epidemie se bude vyvíjet podle nejhoršího scénáře, myslí si Válek
„Predikce, které předložil profesor Dušek, jsou přesné. Vzpomeňme si na minulý rok. Vloni se trefil prakticky 100%,“ myslí si kandidát na post ministra zdravotnictví Válek.
-
Bylo by vhodné začít testovat děti ve školách v regionech s vysokou incidencí, myslí si Smejkal
„Nakonec to vyjde i nejlevněji, protože když budeme vědět o těch, kteří někoho nakazí, tím méně bude lidí v karanténě, tím méně nás to bude stát,“ tvrdí epidemiolog.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bahenský: Máme se dobře, položit život za vlast se spíš nevyplatí. Výchova k vlastenectví to nezlomí
-
ŽIVĚ: Pokračuje charitativní vysílání Dobrý den Radiožurnálu, vybralo se už přes půl milionu
-
Expert: Zázračné řešení krize bydlení neexistuje. V případě Česka jsem ale optimistický
-
ŽIVĚ: Fotbalisté Slavie hrají s Karvinou 2:0. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos