Rapuje o Bohu a víře. Kněz Jakub je populární polský hiphoper

Kdysi nosil široké kalhoty a kšiltovky, dnes má na sobě nejčastěji kněžskou sutanu. Co ale nezměnil, je mikrofon. Jakub Bartczak je totiž jediným polským knězem-hiphoperem. Právě vydal desku a prostřednictvím rapování se snaží hlavně mladé lidi přesvědčit, že víra může jít i s dobou.

Kněz Jakub mě vítá na faře. Dnes má volno, a tak si mohl sundat sutanu. Bydlí hned vedle kostela, v malém dva plus jedna. V jednom pokoji má všude svaté obrázky, ve druhém muziku. A tak se ho na úvod ptám, jestli se dnes víc cítí knězem, nebo hiphoperem.

Od hlučné hudby k tichu kláštera

„Rozhodně knězem. Hodně jsem se snažil, abych se jím stal. Bylo mi dvacet, když jsem se rozhodl pro duchovní život. Kamarádi byli hodně překvapení, nechápali, proč já, drsný hiphoper, chci být v církvi. Nedávali mi moc šancí. Mysleli si, že mě ze semináře brzy vyhodí.“

Kněz Jakub musel velmi rychle zapomenout na noční párty, holky a poflakování po sídlišti. Najednou se uzavřel na několik let do ticha kláštera.

„Nejtěžší byla pro mě změna z hiphopera na kněze. Nemohl jsem ze začátku pochopit, co to vůbec je být duchovním. Co to znamená být vyvolený.“

Jakubovi nadřízení vidí v hip hopu inspiraci

Jakub Bartczak mi pouští v počítači nové rytmy a souhlasí, že zkusí takzvaný free style – tedy rapování bez přípravy. Jde mu to opravdu dobře. A co na Jakubův velmi netradiční koníček říká jeho nadřízený?

Čtěte také

„Jsou to velmi náboženské texty, které lidi probouzejí z lhostejnosti vůči víře. Můžou být hlavně pro mladé lidi dobrou inspirací,“ říká mi farář Franczisek Glód a dodává: „Je to něco nového. Kdysi zkoušeli zavézt do kostelů jazz, ale moc se to nechytlo. Uvidíme, jak dopadne hip hop. Třeba z toho něco zůstane.“

V kostele se cítí nejlépe

S knězem Jakubem stojíme v jeho kostele svaté Elžbiety. Před dvanácti lety se rozhodl totálně změnit svůj život, vstoupil do duchovního semináře. Teď je jeho smyslem života víra a hned na druhém místě to je hip hop. V kostele se ale cítí nejlépe.

„Už jenom to místo samotné, to ticho vás přibližuje k Bohu. Já se tady cítím dobře. Tady hledám odpovědi na své otázky,“ říká.

Čtěte také

Kdysi raper s přezdívkou Mane, dnes kněz Jakub. Dřív zpíval o tom, že jeho hip hopová skupina je nejlepší. Dnes rapuje, že nejlepší je Ježíš Kristus. „Dnes jsou mé texty hlavně o Bohu ve všech směrech. O hledání smyslu života. Moje deska je především o víře.“

Paní, které ho kdysi honily s hůlkou a křičely na něj ‚ty chuligáne‘, ho teď dávají ostatním za vzor. To jsou paradoxy.

„Neumím si dnes už představit život bez víry. A hip hop? To je pro mě forma relaxu,“ říká první polský boží raper z kostela svaté Elžbiety.

autor: pev
Spustit audio