Radek Laci: Osobní trenér i spoluzakladatel organizace Vteřina poté, které pomáhá dětem z dětských domovů

16. září 2018

Radek Laci strávil v dětském domově v České Lípě prakticky celý život. Už během studia na střední škole se začal zajímat o gymnastiku a fitness. Dnes jej sport ovlivňuje natolik, že působí jako osobní trenér. Vedle koníčku se neopomněl věnovat i studiu marketingové komunikace a PR na vysoké škole.

Během tří let, kdy se profesionalizoval, si získal širokou klientelu. Mimo jiné i filantropku a topmodelku Terezu Maxovou či řadu dalších známých českých umělců:

“Cvičení se věnuji přes pět let, ovšem profesionálně to dělám druhým rokem. Momentálně trénuji herečky, připravuji je na role, na představení. Věnuji se široké škále lidí – trénuji jak klienty z kanceláře, tak akrobaty.”

Radek prozrazuje, jak různě může klienty trénovat. Vzhledem k tomu, že se neustále v oboru vzdělává, nechybí v jeho portfóliu vedle klasického fitness třeba jóga nebo street work out:

“Klasické fitness s čínkama. Street work out je specializace na vlastní váhu. Jde o propojení gymnastiky se základními cviky jako např. kliky, shyby, stojky, kliky ve stojce, apod. Na to se specializuji. Zároveň dělám miofasciální uvolňování, které je např. pro klienty po nehodě. Bolí je rameno, nemohou hýbat rukou, proto jim pomáhám rehabilitačními cviky.”

Se cvičením jde ruku v ruce i vyvážená strava. Mladý trenér své klienty upozorňuje, že večerním přejídáním k vysněné postavě nedojdou.

Radek Laci při natáčení dokumentárního filmu Dospělým ze dne na den

“Já lidem vysvětluji, že pokud se mnou cvičí, musí v tom hlavně najít svůj smysl. A že je nesmysl se po našem tréninku večer zaplácnout svíčkovou. Tak tedy pracuji i s psychickou stránkou, kterou následně propojuji s fyzickou. Učím občas lidi i relaxovat, zároveň jim vysvětluji, co s jídelníčkem, jakým způsobem ubrat vodu v těle, jak rozběhnout metabolismus v rámci redukce. Klienti to většinou chápou a zhruba do měsíce je na nich vidět progres.”

Sedmadvacetiletý Radek Laci i dnes občas řeší otázky na svůj romský původ:

“Lidé se mě ptali a já s tím neměl problém. Oni vidí, že jsem profesionální. Ptali se mě, jak to mám, kde jsem se narodil, jestli jsem nebo nejsem Rom. Vždycky jsem se setkal s tím, že je to naprosto v pořádku. Nebyla tam žádná negativní reakce. Důležité je zmínit, že já si svoje klienty vybírám. Tedy jak má každý právo říct, že se mnou nechce trénovat, tak i já mám právo z různých důvodů odmítnout. Nemyslím tím rasové důvody, ale to, že ten člověk je třeba zakomplexovaný a že pracovat s ním by bylo hodně složité.”

Jako lektor a trenér se širokým portfóliem si na nedostatek práce nemůže stěžovat.

“Působím ve dvou fitness, ale momentálně řeším i možnosti nabídky jiných prostor a příležitostí. Mám tři další nabídky na to, abych dělal osobního trenéra a stal se součástí nového týmu. Tedy se nacházím na křižovatce.”

Radek nežije jenom sportem. Před čtyřmi lety spoluzaložil organizaci Vteřina poté, která pomáhá dětem a mladým lidem, kteří vyrůstají v dětských domovech, prosazovat jejich zájmy, podpořit jejich sebevědomí a být prostředníkem v komunikaci s institucemi, které o podmínkách života v ústavím zařízení rozhodují.

autor: Rena Horvátová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.