Ptákem roku se stal polák velký. Ohrožený druh, který je u nás přesto povoleno střílet

Letošním ptákem roku je polák velký. Anketu každoročně vyhlašuje Česká společnost ornitologická. Čím si udělení zasloužil, jaké jsou jeho poznávací znamení a jak se mu u nás daří? Poslechněte si celou reportáž.

Velmi zjednodušeně si poláka velkého můžeme představit jako menší zavalitou kachnu s větší hlavou. Samci jsou při námluvách na jaře docela zajímavě zbarvení. Tělo je světle šedivé, pokračuje černá hruď a hlava je rezavě hnědá. Později v roce jsou šedivo-tmavohnědí, podobně jako samice.

Čtěte také

Doma je v houští u vody

Můžeme ho běžně potkat v přírodě, ale musíme za ním k vodě. Nejčastěji obývají menší rybníky a jezera s hustým porostem na březích. Za potravou se potápí. Nejradši mají různé vodní rostliny, ale třeba i vodní hmyz nebo larvy.

Poláka velkého můžou lidé poznat i z dálky podle volání.

Poláci velcí z Česka sice odlétají zimovat hlavně do Středomoří a západní Evropy, na vodě ho ale můžete vidět i teď v únoru. Na naše rybníky totiž přilétají zimovat ptáci z jiných populací.

Ohrožený druh

Čtěte také

Za posledních 30 let v Česku zmizela třetina populace těchto opeřenců. Polák velký patří od roku 2015 mezi celosvětově ohrožené druhy. Přesto je u nás povolené ho střílet.

Polákům velkým v Česku ale přestává vyhovovat i stav rybníků. Chybí jim v nich ostrůvky a rákosí, kde by mohli bezpečně hnízdit. Voda v českých rybnících taky mívá špatnou kvalitu.

Další problém je velké množství kaprů a dalších chovných ryb. S polákem velkým totiž žerou stejnou potravu. Té pak pro ptáky zbývá málo.

Poslechněte si v reportáži Lucie Pávové, jaký zvuk polák velký vydává.

autoři: Lucie Pávová , mga
Spustit audio

Související