Jako u moře. Objevte s Radiožurnálem nejkrásnější koupaliště v Česku

Ropáky vystřídali vodní ptáci. Průzračná voda nového jezera Most přitahuje rekreanty i ornitology

Povrchové lomy post-industriálního severozápadu Čech plní uměle vytvořené vodní plochy. Jezero Most v těsné blízkosti stejnojmenného města je zatím tou největší z nich, nabízí tří set hektarovou vodní plochu s průzračnou vodou, oblázkové pláže, kavárny, sportoviště i cyklostezku po celém břehu. Přitom ještě před šedesáti lety v místě jezera stálo historické město Most, před více než dvěma desítkami let se na tom samém místě ještě těžilo uhlí.

Čtěte také

„Všude jsou bohatá ložiska uhlí, a proto se celé město přestěhuje do nových domů - do nového Mostu,“ vysvětloval Československý filmový týdeník z roku 1963. Osud starého města byl v té době už zpečetěn. První demolice tam začaly o dva roky později. Gotické stavby starého Mostu vystřídala povrchová těžba uhlí, mimo jiné také v lomu Ležáky přímo pod vrchem Hněvín.

Dřív práce, dnes odpočinek

Těžba tam skončila v roce 1999. Když jsme tady začínali, byla tu obrovská jáma, staré baráky ze starého Mostu, velkostroje naskládané po řezech,“ vzpomíná na břehu dnešního jezera Most Miloslav Menich, který v lomu Ležáky pracoval dlouhá léta.

Denně sem jezdil do prostředí prašného povrchového lomu do práce. Dnes, po více než dvaceti letech, se sem vrací s rodinou odpočívat. Jezdíme sem projet se na kolech. Jsem modelář, takže tady taky pouštíme letadla nebo dron. A s vnoučkem sem jezdíme s džípem,“ popisuje.

Ropáky vystřídali vodní ptáci

Kromě tisíců milovníků rekreace přitahuje jezero i ptáky a jiné živočichy. Bývalá krajina ropáků režiséra Jana Svěráka teď láká například ornitology. Je tu jedno z deseti nejvýznamnějších českých ptačích zimovišť, říká ornitolog oblastního muzea v Mostě Jaroslav Bažant.

Nové jezero Most

Ptáci si jezero oblíbili především kvůli jeho čisté vodě. Většina ptáků se pod vodou řídí zrakem. Čistota vody je pro ně tedy naprosto zásadní. Jezero je krásně čisté, je v něm vidět na metry hluboko,“ vysvětluje, proč si ptáci oblíbili právě mosteckou vodní plochu.

Za čistou vodou sem ostatně míří i lidé. Za slunných a teplých dnů jezdí k jezeru obyvatelé Karlovarského, Plzeňského i Středočeského kraje a z Prahy. 

autoři: Jan Beneš , jkh
Spustit audio

Související