Jako u moře. Objevte s Radiožurnálem nejkrásnější koupaliště v Česku
Ropáky vystřídali vodní ptáci. Průzračná voda nového jezera Most přitahuje rekreanty i ornitology
Povrchové lomy post-industriálního severozápadu Čech plní uměle vytvořené vodní plochy. Jezero Most v těsné blízkosti stejnojmenného města je zatím tou největší z nich, nabízí tří set hektarovou vodní plochu s průzračnou vodou, oblázkové pláže, kavárny, sportoviště i cyklostezku po celém břehu. Přitom ještě před šedesáti lety v místě jezera stálo historické město Most, před více než dvěma desítkami let se na tom samém místě ještě těžilo uhlí.
Čtěte také
„Všude jsou bohatá ložiska uhlí, a proto se celé město přestěhuje do nových domů - do nového Mostu,“ vysvětloval Československý filmový týdeník z roku 1963. Osud starého města byl v té době už zpečetěn. První demolice tam začaly o dva roky později. Gotické stavby starého Mostu vystřídala povrchová těžba uhlí, mimo jiné také v lomu Ležáky přímo pod vrchem Hněvín.
Dřív práce, dnes odpočinek
Těžba tam skončila v roce 1999. „Když jsme tady začínali, byla tu obrovská jáma, staré baráky ze starého Mostu, velkostroje naskládané po řezech,“ vzpomíná na břehu dnešního jezera Most Miloslav Menich, který v lomu Ležáky pracoval dlouhá léta.
Denně sem jezdil do prostředí prašného povrchového lomu do práce. Dnes, po více než dvaceti letech, se sem vrací s rodinou odpočívat. „Jezdíme sem projet se na kolech. Jsem modelář, takže tady taky pouštíme letadla nebo dron. A s vnoučkem sem jezdíme s džípem,“ popisuje.
Ropáky vystřídali vodní ptáci
Kromě tisíců milovníků rekreace přitahuje jezero i ptáky a jiné živočichy. Bývalá krajina ropáků režiséra Jana Svěráka teď láká například ornitology. „Je tu jedno z deseti nejvýznamnějších českých ptačích zimovišť,“ říká ornitolog oblastního muzea v Mostě Jaroslav Bažant.
Ptáci si jezero oblíbili především kvůli jeho čisté vodě. „Většina ptáků se pod vodou řídí zrakem. Čistota vody je pro ně tedy naprosto zásadní. Jezero je krásně čisté, je v něm vidět na metry hluboko,“ vysvětluje, proč si ptáci oblíbili právě mosteckou vodní plochu.
Za čistou vodou sem ostatně míří i lidé. Za slunných a teplých dnů jezdí k jezeru obyvatelé Karlovarského, Plzeňského i Středočeského kraje a z Prahy.
Související
-
Česko mezi řádky. Nový seriál Radiožurnálu vás zavede do míst, která znáte z knížek
Naši reportéři se vydali po stopách románových hrdinů, aby zjistili, jak to ve skutečnosti vypadá na místech známých z literatury. Nalaďte si denně Dopolední Radiožurnál.
-
Zatopené lomy na Vysočině jsou ráj pro zasvěcené. A pro odvážné
Domorodci, trampové a potápěči je dobře znají a mnohdy si je dost žárlivě střeží. Žulové lomy na Vysočině jsou obvykle ukryté v lesích a žádné cedule tam nevedou.
-
Dachova u Hořic: Prvorepublikový skvost mezi plovárnami
Je to asi nejkrásnější plovárna u nás. Dachova vznikla v roce 1925 a dnes vypadá podobně jako tenkrát, vedení města se totiž rozhodlo zachovat její prvorepublikovou tvář.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.