Jako u moře. Objevte s Radiožurnálem nejkrásnější koupaliště v Česku
Karvinské moře vzniklo dřinou horníků. A oni se tam dnes chodí rádi koupat
Obyvatelé Karviné už pár let jezdí k vlastnímu moři. Vzniklo dřinou horníků, kteří kutali uhlí tak, až se poddolovaná zem dostala pod úroveň spodní vody a ta obří díru zalila. S naším seriálem Jako u moře jsme tohle místo nemohli vynechat. Nabízí originální pohled na těžní věže v okolí a nečekaně čistou vodu.
„Paráda! Dnes je i fajn teplá, je to skvělé a voda je výborná,“ oddychuje mezi tempy Emil Dostál z karvinských Technických služeb. „Teď na nás vykoukla těžební věž, každopádně je to zajímavé,“ hodnotí okolní krajinu s prvky nezaměnitelného hornického průmyslu.
Medúzy jako u moře
Voda v Karvinském moři je přitom až neuvěřitelně čistá. „Jsme jedno z mála míst v České republice, kde žijí i sladkovodní medúzy. Voda nám tady vyvěrá zespoda, přirozeným způsobem,“ hrdě konstatuje Emil Dostál a plave ještě dál od mola.
Čtěte také
Pohledem na Karvinské moře se na břehu doslova kocháme s předsedou Kroužku krojovaných horníků Janem Kavkou: „Tady se po celá desetiletí těžilo jenom uhlí, nic se tady nedělalo a takhle to příroda sama zařídila. Je to jediná lokalita tady v Karviné, kde se to propadlo až na ty spodní vody a tím pádem se ta voda vytlačila nahoru. A vidíte, pohled mezi Darkovem a ČSM to je nádherný,“ ukazuje hornický důchodce na důlní areály, které tvoří originální kulisy ke koupání.
Karvinský whirlpool
Přímo tady v podzemí doslova dřel pětapadesátiletý bývalý horník Lešek Hronosvski. I on je vlastně spolutvůrce Karvinského moře: „No jo, to jsem rád. Aspoň něco po mně zůstalo,“ usmívá se pětapadesátiletý statný chlap.
„Jasně, já jsem pracoval přímo tady. Ano, přímo pod tím jezerem. To se propadá. Tam jsou ty štreky vykopané a to furt sedá. Ten kámen furt sedá dolů, dolů do těch ďur, do těch porubů. Takže to moře se bude pořád prohlubovat,“ vysvětluje bývalý horník svérázným nářečím.
„A ještě tady hrozí, co nám říkali geologové, že kdyby se to najednou propadlo, tak by tady mohl vzniknout vodní vír! No, by nás to tam mohlo i vtáhnout“, spekuluje nad divy přírody bývalý horník, ale vzápětí přednese uklidňující tezi: „Ale říkali, že to vlastně klesá postupně, takže by to vlastně se nemuselo stát“.
Doma je doma
S plaváním v Karvinském moři je zvlášť v letošní sezóně nadmíru spokojený. „Že se nemusím plahočit, dělat testy, vyřizovat přes Čedok nějaké zájezdy. Trápit se tam deset nebo čtrnáct dní a taka hlava před odjezdem! A tady si můžu jezdit za levný peníz každý den, když je počasí,“ vypočítává výhody Karvinského moře Lešek Hronovski. „A ještě jsem si to sám vykutal, nějakou ruku k dílu jsem přiložil,“ usmívá se.
Radnice se chystá ještě letos na další úpravy břehů. U posledních lehátek bude ještě molo a další odpočinková místa.
Související
-
Česko mezi řádky. Nový seriál Radiožurnálu vás zavede do míst, která znáte z knížek
Naši reportéři se vydali po stopách románových hrdinů, aby zjistili, jak to ve skutečnosti vypadá na místech známých z literatury. Nalaďte si denně Dopolední Radiožurnál.
-
Zatopené lomy na Vysočině jsou ráj pro zasvěcené. A pro odvážné
Domorodci, trampové a potápěči je dobře znají a mnohdy si je dost žárlivě střeží. Žulové lomy na Vysočině jsou obvykle ukryté v lesích a žádné cedule tam nevedou.
-
Dachova u Hořic: Prvorepublikový skvost mezi plovárnami
Je to asi nejkrásnější plovárna u nás. Dachova vznikla v roce 1925 a dnes vypadá podobně jako tenkrát, vedení města se totiž rozhodlo zachovat její prvorepublikovou tvář.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.
Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice


Komplet 3CD Vladana a Prasopes
Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.