Jako u moře. Objevte s Radiožurnálem nejkrásnější koupaliště v Česku

Karvinské moře vzniklo dřinou horníků. A oni se tam dnes chodí rádi koupat

Obyvatelé Karviné už pár let jezdí k vlastnímu moři. Vzniklo dřinou horníků, kteří kutali uhlí tak, až se poddolovaná zem dostala pod úroveň spodní vody a ta obří díru zalila. S naším seriálem Jako u moře jsme tohle místo nemohli vynechat. Nabízí originální pohled na těžní věže v okolí a nečekaně čistou vodu.

Paráda! Dnes je i fajn teplá, je to skvělé a voda je výborná,“ oddychuje mezi tempy Emil Dostál z karvinských Technických služeb. „Teď na nás vykoukla těžební věž, každopádně je to zajímavé,“ hodnotí okolní krajinu s prvky nezaměnitelného hornického průmyslu.

Medúzy jako u moře

Voda v Karvinském moři je přitom až neuvěřitelně čistá. „Jsme jedno z mála míst v České republice, kde žijí i sladkovodní medúzy. Voda nám tady vyvěrá zespoda, přirozeným způsobem,“ hrdě konstatuje Emil Dostál a plave ještě dál od mola.

Čtěte také

Pohledem na Karvinské moře se na břehu doslova kocháme s předsedou Kroužku krojovaných horníků Janem Kavkou: „Tady se po celá desetiletí těžilo jenom uhlí, nic se tady nedělalo a takhle to příroda sama zařídila. Je to jediná lokalita tady v Karviné, kde se to propadlo až na ty spodní vody a tím pádem se ta voda vytlačila nahoru. A vidíte, pohled mezi Darkovem a ČSM to je nádherný,“ ukazuje hornický důchodce na důlní areály, které tvoří originální kulisy ke koupání.

Karvinský whirlpool

Přímo tady v podzemí doslova dřel pětapadesátiletý bývalý horník Lešek Hronosvski. I on je vlastně spolutvůrce Karvinského moře: „No jo, to jsem rád. Aspoň něco po mně zůstalo,“ usmívá se pětapadesátiletý statný chlap.

„Jasně, já jsem pracoval přímo tady. Ano, přímo pod tím jezerem. To se propadá. Tam jsou ty štreky vykopané a to furt sedá. Ten kámen furt sedá dolů, dolů do těch ďur, do těch porubů. Takže to moře se bude pořád prohlubovat,“ vysvětluje bývalý horník svérázným nářečím.

A ještě tady hrozí, co nám říkali geologové, že kdyby se to najednou propadlo, tak by tady mohl vzniknout vodní vír! No, by nás to tam mohlo i vtáhnout“, spekuluje nad divy přírody bývalý horník, ale vzápětí přednese uklidňující tezi: „Ale říkali, že to vlastně klesá postupně, takže by to vlastně se nemuselo stát“.

Doma je doma

Město plánuje další úpravy břehu Karvinského moře pro návštěvníky

S plaváním v Karvinském moři je zvlášť v letošní sezóně nadmíru spokojený. „Že se nemusím plahočit, dělat testy, vyřizovat přes Čedok nějaké zájezdy. Trápit se tam deset nebo čtrnáct dní a taka hlava před odjezdem! A tady si můžu jezdit za levný peníz každý den, když je počasí,“ vypočítává výhody Karvinského moře Lešek Hronovski. „A ještě jsem si to sám vykutal, nějakou ruku k dílu jsem přiložil,“ usmívá se.

Radnice se chystá ještě letos na další úpravy břehů. U posledních lehátek bude ještě molo a další odpočinková místa.

autoři: Andrea Brtníková ,
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.