Jako u moře. Objevte s Radiožurnálem nejkrásnější koupaliště v Česku
Výlet parníkem s překvapením: na přehradě Hracholusky mává z mola vodník
Na přehradě Hracholusky na rozhraní Plzeňska a Tachovska brázdí v turistické sezoně hladinu výletní parník. A právě z něj může posádka s cestujícími už desítky let pozorovat na břehu kromě chatařů také jednu nadpřirozenou bytost.
Když se loď nakloní...
Povídáme si s kapitánem Josefem Švamberkem: „Mimo vodníka tady moc bytostí nemáme. Některé děti se ho i bojí,“ říká. „Pozná se to na lodi, protože všichni jdou na jednu stranu a loď se nakloní,“ popisuje.
A mává nám vodník, jdu se podívat blíž. „Dušiček chci co nejvíc, brekeke!“ zdraví nás zelená bytost. Babička malé Laury Martina se také diví: „Opravdu tady mají vodníka!“
Po vystoupení z lodi jdu hledat místo, kde se zjevil. V úseku přehrady mezi silničním a železničním mostem scházím do chatové osady na břehu přehrady a u jedné z chatek – je to on.
Vodnická tradice od šedesátých let
„Jmenuju se Zdeněk Srb a je mi šedesát šest, jsem už dva roky v penzi. Ve vodníka se proměňuju tak čtyřicet let, je to tradice. Přede mnou to dělal můj tchán. Když je tu syn, tak mě vystřídá, někdy i vnučka. Nechceme přestat,“ směje se.
Čtěte také
Na sobě má zelený převlek: „Byl to vojenský úbor na cvičení varšavské smlouvy, původně si z něj tchán chtěl ušít montérky. Nakonec ho předělal na vodníka,“ nasadí si na hlavu kapuci, přes ni klobouk a takto se pohybuje na mole.
Jede další parník, vodník si bere podběrák. Parník vypíná motor a přehradou se line volání: „Já jsem vodník z Malovic, co dušiček chce co nejvíc!“
Související
-
Česko mezi řádky. Nový seriál Radiožurnálu vás zavede do míst, která znáte z knížek
Naši reportéři se vydali po stopách románových hrdinů, aby zjistili, jak to ve skutečnosti vypadá na místech známých z literatury. Nalaďte si denně Dopolední Radiožurnál.
-
Zatopené lomy na Vysočině jsou ráj pro zasvěcené. A pro odvážné
Domorodci, trampové a potápěči je dobře znají a mnohdy si je dost žárlivě střeží. Žulové lomy na Vysočině jsou obvykle ukryté v lesích a žádné cedule tam nevedou.
-
Dachova u Hořic: Prvorepublikový skvost mezi plovárnami
Je to asi nejkrásnější plovárna u nás. Dachova vznikla v roce 1925 a dnes vypadá podobně jako tenkrát, vedení města se totiž rozhodlo zachovat její prvorepublikovou tvář.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.