Jako u moře. Objevte s Radiožurnálem nejkrásnější koupaliště v Česku

Výlet parníkem s překvapením: na přehradě Hracholusky mává z mola vodník

Na přehradě Hracholusky na rozhraní Plzeňska a Tachovska brázdí v turistické sezoně hladinu výletní parník. A právě z něj může posádka s cestujícími už desítky let pozorovat na břehu kromě chatařů také jednu nadpřirozenou bytost.

Když se loď nakloní...

Povídáme si s kapitánem Josefem Švamberkem: „Mimo vodníka tady moc bytostí nemáme. Některé děti se ho i bojí,“ říká. „Pozná se to na lodi, protože všichni jdou na jednu stranu a loď se nakloní,“ popisuje.

A mává nám vodník, jdu se podívat blíž. „Dušiček chci co nejvíc, brekeke!“ zdraví nás zelená bytost. Babička malé Laury Martina se také diví: „Opravdu tady mají vodníka!“

Po vystoupení z lodi jdu hledat místo, kde se zjevil. V úseku přehrady mezi silničním a železničním mostem scházím do chatové osady na břehu přehrady a u jedné z chatek – je to on.

Vodnická tradice od šedesátých let

Jmenuju se Zdeněk Srb a je mi šedesát šest, jsem už dva roky v penzi. Ve vodníka se proměňuju tak čtyřicet let, je to tradice. Přede mnou to dělal můj tchán. Když je tu syn, tak mě vystřídá, někdy i vnučka. Nechceme přestat,“ směje se.

Čtěte také

Na sobě má zelený převlek: „Byl to vojenský úbor na cvičení varšavské smlouvy, původně si z něj tchán chtěl ušít montérky. Nakonec ho předělal na vodníka,“ nasadí si na hlavu kapuci, přes ni klobouk a takto se pohybuje na mole.

Jede další parník, vodník si bere podběrák. Parník vypíná motor a přehradou se line volání: „Já jsem vodník z Malovic, co dušiček chce co nejvíc!“

autoři: Lukáš Milota ,
Spustit audio

Související