Česko mezi řádky

Z někdejšího centra rostou stromy a náletové křoviny. Na staré Karviné už stojí jen Šikmý kostel

3. červenec 2021
Předchozí díl
Následující díl

Výpravu Českem mezi řádky začneme ve staré Karviné, o které v knihách o Šikmém kostelu píše spisovatelka Karin Lednická. Z kdysi pulsujícího města zůstala kvůli těžbě jen srovnaná zem a kostel, který se kvůli poddolování naklání na jednu stranu.

V Šikmém kostele se až člověku zatočí hlava. „Je to tím optickým klamem. A to přitom stojíme na úplně rovné podlaze,“ ukazuje průvodkyně Tereza Ondruschová.

„Předtím, když turisté přijížděli, tak to brali jako raritu. Jdeme se podívat na ten křivý kostel, že. Ale teď to začínají vnímat, že ten kostel je pozůstatkem toho města. Prostě jdou do těch starých ulic, které už jsou zarostlé, a to je úplně nádherné,“ pozoruje průvodkyně.

Marek Troják z okresního archivu v Karviné dodává, že přímo před kostelem byly budovy škol. „Tady, kde vidíme projíždět ta auta, tak to byla hlavní třída do centra staré Karviné,“ ukazuje na dnes už „Zemi nikoho“.

Čtěte také

„Stará Karviná je vlastně jedinečná, tady zaniklo kompletní město s infrastrukturou, nemocnicí, školami,“ vypráví Troják. Město se mohlo pyšnit i zámkem šlechticů, jenže tam, kde zámek Solca stál, je nyní jen malá mýtinka se spoustou plevele. „Těžko si představit, že tady byl zámek,“ zamýšlí se Troják.

Pro turisty, kteří by se chtěli na místo vypravit, archiváři vymysleli digitální mapu – nazvanou Karvinsko ve stopách času. V ní můžou třeba i na mobilním telefonu dohledat informace a fotografie o zaniklých místech staré Karviné.

autoři: Andrea Brtníková , prh
Spustit audio