Průlom v léčbě epilepsie a Crohnovy choroby? Brněnští vědci vyvíjejí speciální neurostimulátor, dobíjet ho bude světlo
Novou metodu neurostimulace vyvíjejí vědci z brněnské instituce CEITEC VUT. Implantát, který by se pacientovi nanesl na nerv, by se dobíjel pomocí světla. To totiž podle zjištění výzkumníků dokáže dobře pronikat tkáněmi. Takový stimulátor by mohl usnadnit třeba léčbu epilepsie nebo Crohnovy choroby.
„Takto si pod mikroskopem dáme naše měřicí elektrody, posvítíme na naši součástku a potom jsme pomocí speciální techniky schopní zobrazit si elektrický impulz,“ vysvětluje Marie Jakešová, členka výzkumného týmu.
Jak ale samotné testování součástek v laboratoři vypadá? „Všechny naše součástky jsou mezi třemi až pěti mikrometry tlusté, což je přibližně jedna desetina normálního lidského vlasu. Na ně potom nanášíme tenké vrstvy kovů a polovodičů, abychom vytvořili samotné elektronické součástky.“
Stimulace laserem
Tyto součástky se pak nanesou přímo na lidský nerv. Stimulovat si takový implantát bude člověk sám – třeba pomocí laseru. „Existují vlnové délky, které jsou schopny proniknout skrz tkáň, konkrétně červené nebo infračervené světlo,“ přibližuje vedoucí výzkumu Erik Glowacki.
Díky této metodě by zavedení implantátů mohlo být jediným chirurgickým zásahem do těla pacienta. „Největší neduh stávajících technologií je, že je potřeba implantovat i baterku a pak ji pravidelně chirurgicky vyměňovat. Proto to chceme zjednodušit, úplně nahradíme baterku.“
K pacientům se dostane až za pár let
Tento implantát by mohl pomáhat třeba pacientům s Krohnovou chorobou nebo epilepsií. „Třeba pro léčení epilepsie je naše technologie je velmi vhodná, protože si pacient může dávkovat stimulaci sám. Jakmile bude mít pocit, že záchvat nastane, tak si může přímo nastimulovat stimulátor a záchvatu zabránit.
Zatím jsou výzkumníci ve fázi experimentálního testování. Do lidského těla by se neurostimulátor mohl dostat až za několik let.
Související
-
Asi na třetinu epileptiků léčba vůbec neúčinkuje. Jsme tu...
Dnes je Mezinárodní den epilepsie. S tímto do jisté míry tajemným onemocněním nervového systému, které charakterizují opakované záchvaty, se v Česku léčí okolo 75 t...
-
Zázračný Mozart? Vážná hudba ulevuje při epilepsii a pomáhá i s vývojem dítěte, prokázali vědci
Takzvaný Mozartův efekt před lety způsobil, že nastávající matky po celém světě pouštěly svému břichu vážnou hudbu. Jaký vliv má nejen na děti klasická hudba?
-
Vědci testují novou diagnostickou metodu Crohnovy choroby
Vědci z Ústavu fyzikální chemie Akademie věd přišli na způsob, jak je možné diagnostikovat Crohnovu nemoc pomocí hmotnostní spektrometrie, tedy měřením dechu pacienta.