Protikuřácké tažení mi připadá směšné, říká Vladimír Dlouhý

Vladimír Dlouhý

Poslanecká sněmovna odmítla takzvaný protikuřácký zákon. Tažení proti kuřákům se zdá směšné i prezidentu Hospodářské komory Vladimíru Dlouhému. „Podnikatelé jsou majitelé hospod, a tam patří kouření. Tam, kde je to možné, bych nechal vyčleněný prostor pro kuřáky,“ říká v rozhovoru s moderátorkou Helenou Šulcovou.

Řada restaurací se ale například v centru Prahy stává sama od sebe nekuřáckých, protože klienti si to přejí. „Jestli majitel restaurace cítí, že tip jeho klientely při dané cenové úrovni, při struktuře nabídky chce, aby to bylo nekuřácké, tak si to sám zařídí,“ upozorňuje.

Zarazilo ho, jak taková věc může zatřás koalicí a vládou. „Připadá mi hloupost se kolem tohoto hádat,“ dodává. Premiér Bohuslava Sobotka řekl, že ministr zdravotnictví vládě znovu předloží protikuřácký zákon, ve kterém zohlední pozměňovací návrhy.

Čtěte také

„Pokud se tam neobjeví něco, co by významným způsobem zasahovalo do fungování restaurací a dalších zařízení, že by naši členové okamžitě chtěli, abychom v tomto směru zakročili, tak pokud tato situace nenastane, nebudeme se k tomu vyjadřovat,“ nastiňuje.

A co se týče návrhu na zavírání velkých obchodů o velkých svátcích, tak to je trojský kůň k tomu, aby se dříve nebo později uvažovalo o tom, že o každé neděli bude zavřeno. „Jestliže nějaká firma chce mít otevřeno, tak proč by neměla,“ míní.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.