Prohráli a stali se z nich bibličtí barbaři. Byli ale vyspělejší než vítězové, dokazují archeologové

18. duben 2017
Na cestě za římskými vykopávkami na libyjském pobřeží se neobejdete bez tištěného průvodce

Dějiny píšou vítězové. To je pravidlo, o kterém by mohli vyprávět třeba takoví Pelištejci, asi známější pod jménem Filištíni. V bibli neustále soupeřili s Izraelity, prohráli, a získali tak pověst nekulturních barbarů. Archeologové, kteří v dnešním Izraeli zkoumají jejich pohřebiště, ale dokazují, že to nejspíš bylo úplně jinak.

Aby odhalili vůbec první známé pohřebiště Filištínů, museli archeologové v izraelském Aškelonu kopat do hloubky tří metrů. A když začali odkrývat kostry příslušníků tři tisíce let starého biblického národa, nestačili se divit.

„Měli šperky, zbraně i všechny možné věci, které jsou velmi vzácné. S oběťmi pohřbívali opravdu cenné věci. Když jsme tento pahorek odkryli, zjistili jsme, že žili ve velmi vybraném prostředí. V žádném případě to nebyla vesnická kultura,” popisuje vedoucí přes třicet let trvající expedice Lawrence Stager.

Čtěte také

Některé z asi 150 hrobů skrývaly náramky a náušnice, našla se ale i keramika. Některé nádoby dokonce zřejmě sloužily pro uchovávání parfémů.


Filištíni jsou v bibli většinou vybarveni špatně, protože v té době přicházeli do kontaktu s Izraelity. Ti sestupovali dolů z hor, Filištíni se zase snažili dostat nahoru. A prohráli.ARCHEOLOG

Na hřbitově se objevil i lidský popel. Kremace byly přitom prý v té době velmi neobvyklé a drahé.

„Filištínská společnost byla kosmopolitní a elegantní, protřelá životem a propojená s dalšími částni východního Středomoří,” říká archeolog. Naopak Izraelité podle něj vedli daleko skromnější a venkovštější život.

Bojovali a prohráli

Filištíni, mezi které patřil i biblický Goliáš, ke své špatné pověsti přišli podle odvěkého pravidla, že dějiny píšou vítězové.

„Filištíni jsou v Bibli většinou vybarveni špatně, protože v té době přicházeli do kontaktu s Izraelity. Ti sestupovali dolů z hor, Filištíni se zase snažili dostat nahoru. A prohráli.”

Na druhou stranu neprohráli úplně. Jejich jméno dodnes nese region, který obývali. Filištínům se česky jinak taky říká Pelištejci a právě odtud pochází název Palestina.

  • Reportáž