Proces se Slánským, den sedmý: výpovědi znalců a obhájců, závěrečná řeč hlavního prokurátora Josefa Urválka

1. listopad 2023, aktualizováno

183 magnetických pásek a přes 60 hodin zvuku. To je záznam osmidenního politického procesu s Rudolfem Slánským, který proběhl na začátku 50. let. Český rozhlas ho zdigitalizoval. Nyní si můžete poslechnout záznam ze sedmého dne. Nahrávky jsou seřazeny tak, jak proces probíhal.

01.11.2023Poslechněte si další části procesu:

Proces s protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského

Slánský byl československý politik a dlouholetý člen Ústředního výboru Komunistické strany Československa. V letech 1945 až 1951 byl generálním tajemníkem ÚV KSČ. Odsouzen byl během takzvaného monstrprocesu, který probíhal v listopadu 1952. Následně byl popraven.

V procesu byli dále obžalováni a odsouzeni: Karel Šváb, Bedřich Reicin, Josef Frank, Rudolf Margolius, Otto Fischl, Otto Šling, Evžen Löbl, Bedřich Geminder, Vavro Hajdů, Vladimír Clementis, André Simone a Ludvík Frejka. Všichni byli členové strany a podíleli se na fungování vládního aparátu.

Na nahrávkách vystupují jako znalci Zdeněk Púček, Jan Souček a Josef Čekal. Obhájci jsou Vladimír Bartoš, Vojtěch Pošmura, Jiří Šťastný, Václav Synek a Jaromír Růžička.

Hlavní prokurátor JUDr. Josef Urválek

Mezi postavami absurdního komunistického představení, které v něm hrají své předem naučené role, vyniká hlavní žalobce Josef Urválek. Je známý i z dalších vykonstruovaných procesů 50. let, například s Miladou Horákovou.

Bezohledný představitel komunistické spravedlnosti byl nejvýraznější postavou přelíčení, jeho závěrečná řeč v procesu se Slánským trvala dvě a tři čtvrtě hodiny – po celou dobu byla jeho rétorika stejně plamenná a agresivní a plná komunistické propagandy.

Působil tak přesvědčivě, že se k žalobě dobrovolně hlásili lidé z celé republiky, netušili tenkrát, že všechny viny přiznávají obžalovaní z donucení a po hodinách krutých výslechů.

Po stopách ztracené nahrávky

Ještě nedávno byl celý záznam ztracen. Před několika měsíci byl objeven ve zkrachovalé továrně v Panenských Břežanech. 

Proč právě tam? V roce 1962 pásy s nahrávkou zmizely z Archivu Českého rozhlasu. Tehdy se začaly otevírat a přešetřovat staré procesy. Pásy byly proto odvezeny neznámo kam, protože hrozilo nebezpečí, že bude zpochybněn i Slánského proces... Nějakou dobu nejspíš ležely na ministerstvu vnitra, odkud se vytratily už krátce po sametové revoluci a znovu se objevily až nedávno právě ve zkrachovalé továrně.

autor: mga
Spustit audio

Související