Proces se Slánským, den pátý: pokračování výslechů dalších obviněných

1. listopad 2023, aktualizováno

183 magnetických pásek a přes 60 hodin zvuku. To je záznam osmidenního politického procesu s Rudolfem Slánským, který proběhl na začátku 50. let. Český rozhlas ho zdigitalizoval. Nyní si můžete poslechnout záznam z pátého dne. Nahrávky jsou seřazeny tak, jak proces probíhal.

01.11.2023„Proces s protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského

Slánský byl československý politik a dlouholetý člen Ústředního výboru Komunistickéstrany Československa. V letech 1945 až 1951 byl generálním tajemníkem ÚV KSČ. Odsouzen byl během takzvaného monstrprocesu, který probíhal v listopadu 1952. Následně  byl popraven.

Rudolf Margolius: Náměstek ministra zahraničního obchodu v letech 1949 až 1952. Odsouzen k trestu smrti.

Otto Fischl: Náměstek ministra financí a v letech 1949 až 1951 československý velvyslanec ve Východním Německu. Odsouzen k trestu smrti.

Otto Šling: Vysoký funkcionář a poslanec. Odsouzen k trestu smrti.

V procesu byli dále obžalováni a odsouzeni: Josef Frank, Bedřich Reicin, Karel Šváb, Evžen Löbl, Bedřich Geminder, Vavro Hajdů, Vladimír Clementis André Simone a Ludvík Frejka. Všichni byli členové strany a podíleli na fungování vládního aparátu.

Na nahrávkách vystupují jako svědkové Vladimír Blažek, Václav Patzak a Hanuš Lomský-Lieben.

Po stopách ztracené nahrávky

Ještě nedávno byl celý záznam spolu ztracen. Před několika měsíci byl objeven ve zkrachovalé továrně v Panenských Břežanech. 

Proč právě tam? V roce 1962 pásy s nahrávkou zmizely z Archivu Českého rozhlasu. Tehdy se začaly otevírat a přešetřovat staré procesy. Pásy byly proto odvezeny neznámo kam, protože hrozilo nebezpečí, že bude zpochybněn i Slánského proces... Nějakou dobu nejspíš ležely na ministerstvu vnitra, odkud se vytratily už krátce po sametové revoluci a znovu se objevily až nedávno právě ve zkrachovalé továrně.

autor: mga
Spustit audio

Související