Proces s Rudolfem Slánským
Den šestý: výslech Karla Švába a Bedřicha Reicina
183 magnetických pásek a přes 60 hodin zvuku. To je záznam osmidenního politického procesu s Rudolfem Slánským, který proběhl na začátku 50. let. Český rozhlas ho zdigitalizoval. Nyní si můžete poslechnout záznam z šestého dne. Nahrávky jsou seřazeny tak, jak proces probíhal.
Poslechněte si další části procesu:
„Proces s protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského“
Slánský byl československý politik a dlouholetý člen Ústředního výboru Komunistickéstrany Československa. V letech 1945 až 1951 byl generálním tajemníkem ÚV KSČ. Odsouzen byl během takzvaného monstrprocesu, který probíhal v listopadu 1952. Následně byl popraven.
Karel Šváb: Po převratu se podílel na represích proti odpůrcům režimu a na čistkách v KSČ. V roce se 1950 se stal náměstkem ministra národní bezpečnosti. Obviněn z velezrady a odsouzen k trestu smrti.
Bedřich Reicin: Voják, divizní generál, přednosta Obranného zpravodajství a po únoru 1948 náměstek ministra obrany. Odsouzen k trestu smrti.
Při poslechu obviněných lze zjistit, že se ve svých předem naučených výpovědích nehájí, pouze se vynuceně přiznávají. Jako Bedřich Reicin – jeho případ jakoby potvrzoval rčení o božích mlýnech. Po komunistickém puči v roce 1948 řídil očistu armády a měl osobní podíl na perzekuci stovek vojáků, zvláště letců z Británie.
Reicinovo jméno se stalo symbolem nezákonností a hrůz 50. let. Ironií osudu se nakonec i on sám stal jejich obětí.
V procesu byli dále obžalováni a odsouzeni: Josef Frank, Rudolf Margolius, Otto Fischl, Otto Šling, Evžen Löbl, Bedřich Geminder, Vavro Hajdů, Vladimír Clementis André Simone a Ludvík Frejka. Všichni byli členové strany a podíleli na fungování vládního aparátu.
Na nahrávkách vystupují jako svědkové Osvald Závodský, Věra Hložková, Oskar Valášek-Weiss, Gustav Freisleben, Vladimír Hořký, Gusta Fučíková, Vilém Nový a Šimon Orenstein.
Po stopách ztracené nahrávky
Ještě nedávno byl celý záznam spolu ztracen. Před několika měsíci byl objeven ve zkrachovalé továrně v Panenských Břežanech.
Proč právě tam? V roce 1962 pásy s nahrávkou zmizely z Archivu Českého rozhlasu. Tehdy se začaly otevírat a přešetřovat staré procesy. Pásy byly proto odvezeny neznámo kam, protože hrozilo nebezpečí, že bude zpochybněn i Slánského proces... Nějakou dobu nejspíš ležely na ministerstvu vnitra, odkud se vytratily už krátce po sametové revoluci a znovu se objevily až nedávno právě ve zkrachovalé továrně.
Digitalizace proběhla ve spolupráci s Národním archivem, který je vlastníkem dochovaných magnetofonových pásů.
Podobně Český rozhlas letos přinesl také další záznamy procesů z padesátých let a nově nalezený projev Tomáše Garrigua Masaryka z roku 1931. Všechny archiválie jsou na webu Radiožurnálu stále k dispozici.
Související
-
Komunistická justice – věděli „ti nahoře“ o vykonstruovaných...
Po únoru 1948 se v Československu změnilo takřka vše. Komunistická strana řídila veškeré dění ve státě i v životě jednotlivců. Formálně existovala soudní moc, jeden...
-
Proces s „protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského...
Přes čtvrt milionu lidí bylo v letech 1948 až 1989 v Československu odsouzeno v politických procesech. Popraveno jich bylo 241. Mimořádnou úlohu sehrály takzvané mo...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.