Proč se rodí méně dětí

17. květen 2002
Zdraví

Dětí se rodí čím dál tím méně. A stále více párů má s početím dítěte problémy. Příčin je podle odborníků celá řada, vedle zvyšující se sterility také to, že ženy se snaží poprvé otěhotnět daleko později, tedy ve vyšším věku, než dříve. Tam je samozřejmě pak šance na otěhotnění menší. O neplodnosti a jejích příčinách hovoří doktor Tonek Mardešič z pražského sanatoria pro asistovanou reprodukci.

Mardešič: Podle dostupných čísel se zdá, že počet neplodných párů se na světě zvyšuje. První příčinou je větší množství neplodných mužů a druhou odkládání těhotenství do vyššího věku. Z hlediska soudržnosti rodiny je to sice jev vítaný, ale z medicínského pohledu se první těhotenství ve 35 letech nemusí dařit tak snadno, jako by tomu bylo o deset let dříve.

Dá se určit vhodná věková hranice pro první dítě?

Mardešič: Plodnost ženy je, na rozdíl od muže, velmi závislá na věku a snižuje se od 30 let. Výrazný pokles začíná po 35 roce věku a otěhotnění po čtyřicítce je relativně velmi vzácné.

Čím je způsobena mužská sterilita?

Všechny dostupné údaje svědčí pro souhrn příčin, které kolem sebe lidstvo produkuje. Zatížení prostředí toxickými látkami a látkami s hormonálním účinkem. Tkáň, ve které spermie vznikají patří mezi metabolicky nejaktivnějším v těle a je nesmírně citlivá. Nikotin a alkohol patří zcela jistě mezi reprodukční jedy. Páru, který se ptá čím může přispět ke zlepšení situace, je doporučeno přestat kouřit.

Po jaké době je s problémem dobré navštívit odborníka?

Mardešič: Dříve to bylo, pokud se nepodařilo těhotenství po jednom roce pravidelného pohlavního života. V současné době byla tato hranice posunuta až na dva roky. Jestli se jedná o mladé lidi s nezatíženou anamnézou, tak počkat dva roky nevadí, ale jde-li se o ženu kolem 35 let, která má za sebou komplikovanou operaci slepého střeva či nějaký pánevní zánět, tak nedoporučujeme čekat více než rok.

Spustit audio

Více z pořadu