Příspěvek na auto nebude levná záležitost. „Chceme auto splňující normu Euro 5,“ přibližuje poslanec Juchelka

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Automobily na dálnici D8
0:00
/
0:00

Vláda Andreje Babiše chce v Česku zvýšit porodnost. Vícečlenné rodiny hodlá podporovat třeba příspěvkem na větší auto. Za tímto nápadem stojí poslanec hnutí ANO Aleš Juchelka.

Přímá i nepřímá podpora by podle Juchelky by měla být směřována pro všechny rodiny, nejenom ty vícečetné. „Vedou nás k tomu demografické důvody,“ vysvětluje s tím, že v roce 2035 zde bude na dva a půl milionu důchodců, a pokud se má udržet důchodový systém, tak je nutná podpora rodin i porodnosti.

Přímá podpora jako například příspěvek na auto je jeden z prvků, existuje i nepřímá podpora. Juchleka jmenuje například slevy na děti, více dětských skupin, školek nebo zkrácené pracovní úvazky.

Čtěte také

„U ekonomicky aktivních rodin jsou nezbytné různé nástroje částečně kompenzující ekonomickou zátěž těchto rodin,“ nastiňuje.

Podle dostupných údajů je v Česku 79 tisíc rodin se třemi a více dětmi, ne každý přitom podle Juchelky bude požadovat větší automobil, protože na něj finančně nedosáhne. Kolik ale takové opatření bude stát?

„V tuto chvíli to ladím nejen s ministerstvem pro místní rozvoj, ale také s ministerstvem financí,“ říká s tím, že chtějí auto splňující normu Euro 5, což není levná záležitost.

„Právě proto bychom nějakým způsobem chtěli pomoci napřímo vícečetným rodinám vedle všech prorodinných opatření, která jsou minimálně stejně důležité,“ argumentuje. Návrh na příspěvek na auto už má určité kontury, Juchelka je ale nechce prozrazovat, protože o nich jednají.

 „Až bude něco dokončeno a až budu mít nějaký výsledek, až to budeme mít propočítáno, tak s tím rozhodně vyjdu ven,“ ubezpečuje.

autoři: Marie Bastlová , prh
Spustit audio