Příprava koní na aukci pro boháče: kondiční trénink i speciální strava

Pro mnohé to bude asi překvapující informace, ale Polsko patří mezi velmoci v chovu takzvaných arabských koní. Každý rok se do malé vísky Janow Podlaski sjíždějí boháči z celého světa. Královské rodiny, šejkové, arabské princezny nebo bubeník Rolling Stones. Tady se totiž koná speciální aukce koní za milióny.

V boxu jedné ze stájí se právě stříhá mladá klisna. Opatrně kolem uší, obočí a nozder. Čeká ji totiž výjimečná událost. Prodej někam do ciziny. Polský chov arabských koní je ve světě vyhlášený.

„Mezinárodní aukce se začaly organizovat v momentě, kdy se objevil velký zájem o arabské koně právě z Polska. Nejdříve to byli Angličané a poté Američané, kteří k nám dorazili a zjistili, jak kvalitní koně tady chováme. Díky této poptávce také vznikly první aukce a trvají dodnes,“ říká mi Marek Trela, ředitel stáje Janow Podlaski, která má 200letou tradici.

„Příprava koně na aukci trvá zhruba tři měsíce. Spočívá ve speciálním kondičním tréninku a stravě. Nakonec se kůň stříhá. Během aukce musí vypadat opravdu krásně, jako modelka na přehlídce,“ říká mi trenérka Joanna Wojtecka.

Kůň musí být v psychické i fyzické pohodě

Mašinku na stříhání drží v ruce Američan Gerard Paddy. Je to opravdový expert, který se také stará o koně marockého krále nebo bohatých šejků.

Mašinku na stříhání drží v ruce Američan Gerard Paddy

„Je to velmi náročné. Stříhání a příprava jednoho koně samotný den před licitací zabere tak tři hodiny. Kůň musí být taky fyzicky v pořádku a zároveň mentálně v pohodě. Musí vypadat šťastně. Takže mu dávám hodně jídla a měl by trávit co nejvíc času venku,“ popisuje.

Pohoda, která během licitace z koně vyzařuje, také rozhoduje o konečné ceně, kterou je kupec ochoten zaplatit.

„Průměrná cena se pohybuje okolo dvaceti třiceti tisíc eur za koně. Někdy více, někdy méně. Ale samozřejmě, že se podaří prodat koně i za mnohem, mnohem vyšší cenu. Před pár lety se prodala klisna Qestura za 1,2 miliónu eur. Ta je tedy naším nejdražším koněm, který se na aukci vydražil,“ chlubí se ředitel státní stáje Marek Trela.

V den aukce dostanou koně i make-up

„Tento víkend uvidíte, že sem přijedou lidé z celého světa. Pouze v tyto dny mají možnost si koupit ty nejlepší koně,“ upozorňuje pan Paddy. A jeho slova potvrzuje ředitel stáje.

Pohoda, která během licitace z koně vyzařuje, rozhoduje o konečné ceně

„Očekáváme lidi z Evropy, z Ameriky, z Blízkého východu nebo z Austrálie. Nakupují u nás opravdu všichni,“ říká.

Do aukce zbývá už jen pár hodin. Koně jsou zvědaví, nakukují z boxů. Všímají si, že se děje něco neobvyklého.

„Ano, cítí, že je trochu nervózní atmosféra. Pořád je stěhujeme, je tady velký pohyb lidí. Už je nevypouštíme na pastvu. V den aukce je vykoupeme a dostanou make-up,“ dodává trenérka. Věří, že se letos všichni prodají.

autor: pev
Spustit audio