Přijímací lokality pro osoby na cestách čelí ve Francii kritice. Často se mluví o tzv. environmentálním rasismu

Tzv. přijímací lokality pro osoby na cestách čelí ve Francii kritice
Každé francouzské město s populací nad 5 tisíc obyvatel musí ve svém katastru zajistit prostor pro osoby na cestách. Tzv. přijímací prostranství jsou ale mnohdy v nehostinných a znečištěných místech, u skládek nebo v průmyslových zónách. Situaci se nyní pokouší veřejnou debatou řešit v Grenoblu. Více v rozhovoru s naší spolupracovnicí ve Francii Marií Sýkorovou.
Jak vypadají místa, která mohou využívat lidé, kteří žijí nomádským způsobem života? Ví se, kolik jich ve Francii je?
„Většinou jde o prostranství na předměstí nebo okrajích měst. Tam jsou vyhrazená místa k parkování, ideálně s přístupem k vodě a elektřině. Za uhrazený poplatek na něm lidé mohou přebývat až tři měsíce. Francouzská administrativa pro tyto osoby na cestách dlouhou dobu neměla oficiální status, přitom se odhaduje, že jich je ve Francii mezi 250 až 400 tisíci (podle agentury FRA pro základní práva EU). Cestovatelé a nomádi jsou bráni spíše jako exogenní obyvatelé a není na ně hleděno jako na osoby s potřebami, které jsou ve společnosti standardem. Tak to alespoň hodnotí přední aktivista William Acker. Cestovatelé podléhají tomu, že nejsou administrativně ukotveni a mnohdy tak čelí sociálnímu rasismu a vyloučení.”
Na tento problém už ale v minulosti upozornilo mnoho aktivistických hnutí občanské společnosti, dále umělci a umělkyně, pro které se téma přijímacích prostranství stalo dokumentárním tématem. Takže jde o dlouhodobý problém. Co je však novým poznatkem?
„Právě ve spojení s přijímacími prostranstvími, takzvanými erdakej, se často mluví o environmentálním rasismu. Jde o pojem, který často používá právník William Acker. On sám totiž pochází z rodiny nomádů. Ve svých studiích pracuje právě s dopady mnohdy neřešené správy, právní politikou měst a obcí, což vede k anticiganismu, rasismu a vyloučení těchto osob. Tito lidé totiž podle něj jsou tak trochu bráni jako nevítaná složka populace. Já osobně jsem se v minulosti zkoušela spojit a kontaktovat několik měst, nejen Paříž, ale i další menší města, která mají mít tato prostranství pro osoby na cestách. Ale nikdy jsem nedostala relevantní informace, ani odpověď.”
Ve městě Grenoble to ale chtějí změnit a problém řešit na veřejné diskuzi. Je to první krok?
„Ano, to je pravda. Právě v Grenoble se teď rozhodli mluvit o tomto tématu na veřejné debatě, kterou pořádá radnice města ,a to právě s aktivistou a právníkem Williamem Ackerem. On sám mluví o tom, že chybí informovanost o lidech na cestách a mnohdy tím pádem vznikají určité předsudky, které vedou k rasismu, anticiganismu a vyloučení těchto osob. A mnohdy právě proto tato přijímací místa vznikají v okrajových částech, na nedostupných místech, u dálnic, skládek, továren, spaloven, atd. Prostě v místech, kde se normálně žít víceméně nedá. William Acker mluví o tom, že ve Francii existuje jen pět měst z čtrnácti set, která mají vyhrazená prostranství v centru města. V Grenoblu, jak William Acker zmiňuje, jsou teď čtyři přijímací místa, která spadají právě do kategorie znečištěných. William Acker navrhuje i určitá řešení, nejen aby se mezi lidmi více informovalo o tom, kdo jsou nomádi, kdo jsou lidé na cestách, ale hlavně, aby se řešil environmentální problém, kdy se hledí na člověka jako na někoho, kdo má potřebu i právo obývat prostor s určitou kvalitou a nejen vyhradit místo, které v uvozovkách zbylo. Veřejná debata je tedy nutná.”
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Čínský nátlak na Světě knihy. Žena fotila lidi v tchajwanském stánku, žádala i odstranění vlaječek
-
Prezidentské volby v Rumunsku vyhrál centrista Dan. Dle průběžných výsledků porazil nacionalistu Simiona
-
Americký exprezident Biden má rakovinu prostaty s metastázemi v kostech, oznámila jeho kancelář
-
Polsko má za sebou první kolo prezidentských voleb. Podle odhadů uspěli Trzaskowski a Nawrocki