Při létání ve formaci na nic nemyslíte. „Jste tady a teď,“ popisuje létání člen týmu The Flying Bulls
„Pokaždé, když odstartuji, tak se cítím znovuzrozený,“ přiznává v Hostu Radiožurnálu akrobatický pilot a milovník historických letadel Jan Rudzinskyj. S týmem The Flying Bulls létá unikátní formaci s prvky záporného přetížení a netají se také tím, jak nádherný je pro něj let v dvojplošníku.
Pro létání je schopen zahořet natolik, že zapomene na vše ostatní, ale to prý není dobré – život má totiž mnoho dalších aspektů. „Výzva stát nohama na zemi je pro letce velmi aktuální,“ říká v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou.
Ve formaci létá poměrně unikátní prvek, záporná géčka – letadlo řídí obráceně, když chce doprava, musí doleva, síly se ho snaží dostat ven, hlava se překrvuje, oči vylézají z důlků, do toho všeho musí sledovat vedoucího a udržovat konstantní vzdálenost. „Oči se vám překrví tak, že vidíte červeně,“ popisuje.
Létání s dvojplošníkem při létání u akrobatické skupiny mu velmi pomohlo – dvojplošník je totiž velmi specifické letadlo, které dává vědět, zda letíte správně a čistě. „Tohle letadlo velmi zjemnilo a zpřesnilo mou pilotáž. Od té doby, co jsem měl dvojplošník, tak kvalita mého létání šla nahoru,“ pochvaluje si.
Cesta a samotný let je cíl, nikoliv destinace
Konstrukce vzácného dvojplošníku Bücker vznikla v roce 1934, dodnes je to podle něj nepřekonatelné letadlo – vyvážená citlivost řízení, stabilita... „Letíte s otevřeným dvojplošníkem mezi Alpama, vedle skal, nádherných velikánů. Prožívám věci, o kterých jsem jako kluk snil, a teď se mi splnily,“ přiznává.
Červený dvouplošník Jana Rudzynského i jeho vystoupení se skupinou Flying bulls můžete vidět na 26. Aviatické pouti v Pardubicích.
Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.