Přes církevní restituce u lidovců nejede vlak, říká Daniel Herman
Po třech letech se KDU-ČSL vrací do Poslanecké sněmovny. A tvrdí, že chce dělat novou politiku. Jakou váhu budou lidovci mít při sestavování nové vlády? A je taktické předem se spojovat s hnutím ANO? Otázky pro bývalého ředitele Ústavu totalitních režimů a poslance zvoleného za KDU-ČSL Daniela Hermana.
Vstup do vlády, to je nyní pro lidovce jedna ze tří základních možností, shrnuje Daniel Herman v rozhovoru s Veronikou Sedláčkovou. „Můžeme vstoupit do koalice, být v opozici, nebo podporovat menšinovou vládu. Jiné možnosti neexistují,“ říká.
Pokud by lidovci měli vstoupit do vlády, mělo by to být s hnutím ANO – naopak pokud skončí v opozici, opět to bude společně. „V žádném případě bychom nevstoupili do duální koalice pouze za podpory hnutí ANO,“ zdůrazňuje.
Jak všechno nakonec dopadne, zatím Daniel Herman nechce předjímat. I proto, že míček, jak tvrdí, je podle něj nyní na straně sociální demokracie. „Důležitou roli samozřejmě budou hrát i programové faktory,“ dodává.
Sporným bodem by se mohla stát třeba otázka církevních restitucí. U těch totiž lidovci – na rozdíl od hnutí ANO – mají jasno: restituce pro ně jsou uzavřenou kapitolou. „A přes to nejede vlak,“ říká.
Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.