Přes církevní restituce u lidovců nejede vlak, říká Daniel Herman

Po třech letech se KDU-ČSL vrací do Poslanecké sněmovny. A tvrdí, že chce dělat novou politiku. Jakou váhu budou lidovci mít při sestavování nové vlády? A je taktické předem se spojovat s hnutím ANO? Otázky pro bývalého ředitele Ústavu totalitních režimů a poslance zvoleného za KDU-ČSL Daniela Hermana.

Vstup do vlády, to je nyní pro lidovce jedna ze tří základních možností, shrnuje Daniel Herman v rozhovoru s Veronikou Sedláčkovou. „Můžeme vstoupit do koalice, být v opozici, nebo podporovat menšinovou vládu. Jiné možnosti neexistují,“ říká.

Čtěte také

Pokud by lidovci měli vstoupit do vlády, mělo by to být s hnutím ANO – naopak pokud skončí v opozici, opět to bude společně. „V žádném případě bychom nevstoupili do duální koalice pouze za podpory hnutí ANO,“ zdůrazňuje.

Jak všechno nakonec dopadne, zatím Daniel Herman nechce předjímat. I proto, že míček, jak tvrdí, je podle něj nyní na straně sociální demokracie. „Důležitou roli samozřejmě budou hrát i programové faktory,“ dodává.

Sporným bodem by se mohla stát třeba otázka církevních restitucí. U těch totiž lidovci – na rozdíl od hnutí ANO – mají jasno: restituce pro ně jsou uzavřenou kapitolou. „A přes to nejede vlak,“ říká.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: als , ves
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko