Praha mohla přijít o stovky tisíc. Kvůli hrobům, které pronajímá soukromá firma

29. listopad 2012
Zblízka

Na pražských hřbitovech se odehrávají promyšlené machinace. Místo, aby pracovníci hřbitovní správy prodávali městské hroby, nabízejí pozůstalým služby soukromé kamenické firmy, která tak vydělává na úkor obecního rozpočtu.

Výloha květinářství u Vinohradského hřbitova láká poněkud netradiční reklamou: „Nabízíme volná hrobová a urnová místa. Bližší informace v kamenictví“. Hřbitov však patří hlavnímu městu, které má spoustu volných hrobů.

Zkouším proto zjistit přímo v kanceláři hřbitovní správy, jaký hrob mi nabídnou. „Na opuštěných místech má firma postavené nové náhrobky bez nápisu, které jsou připravené,“ vysvětluje úřednice s tím, že uprostřed hřbitova mě má vyzvednout „taková blondýnka“.

Během čtvrt hodiny jsme s Janou Kockovou obešli deset dvanáct hrobů. Kamenictví tu provozuje jakousi obdobu autosalónu – všechny hroby jsou nové, bez nápisu a čekají na majitele. Soukromé kamenictví reklamu ani nepotřebuje. Byznys mu dohazují také pracovníci městského podniku.

Kamenická firma neplatí za své hroby nájem

„Jedná se o flagrantní pochybení úřednice, která vás poslala do soukromé firmy. Není v žádném případě přípustné, abychom nabízeli hroby soukromých firem,“ reagoval na naše zjištění Martin Červený, který byl nedávno pověřen vedením Správy pražských hřbitovů.

Město samo má totiž velké množství hrobů na prodej nebo pronájem. Jenže Radiožurnál zjistil, že kameníci městu neplatí ani za své hroby. „My za hroby neplatíme nájem? Ukažte mi, které máte na mysli,“ reagovala Jana Kocková z kamenické firmy.

Nájem nebyl zaplacen například za hroby s čísly 9/95 a 9/100. „Nejde o naše hroby. Někdo zřejmě zapomněl sundat cedulku, nebo ji tam schválně nalepil,“ vysvětluje Jana Kocková důvod, proč jsou na hrobech kontakty na Kamenictví Červenec, pro které pracuje.

Nedošlo k porušení některých předpisů?

Majitel firmy Josef Červenec není ve svém bydlišti k zastižení a osobně se sejít nechce. Po telefonu odmítá, že by nájem neplatil. „Jak to, že ne? Kdo vám tyto informace poskytl? To je na trestní oznámení,“ tvrdí.

Šéf hřbitovní správy Martin Červený nejprve tvrdil, že kamenické firmy za hroby platí. Po konkrétním upozornění však přiznal, že na některé hroby není uzavřená nájemní smlouva, a tak za ně nikdo neplatí.

„Firma, která inzeruje prodej hrobů na těchto místech, bude vyzvána k neprodlenému odstranění pomníků nebo uzavření nájemních smluv. Nechám prověřit, zda nedošlo k porušení některých právních předpisů,“ napsal Martin Červený.

Hlavní město mohlo tímto způsobem přicházet až o stovky tisíc korun. Zástupci magistrátu o problémech na hřbitovech vědí. Byl to také jeden z důvodů, proč před časem vyměnili ředitele hřbitovní správy.


Zvětšit mapu Vinohradského hřbitova

autor: psp
Spustit audio