Povinné roušky a testování. Děti z prvního stupně se vrátí do škol, v lavicích se budou střídat po týdnech
Od pondělí se do školních lavic vrátí žáci prvního stupně základní školy, a to v takzvané rotační formě. Do školek půjdou jen předškoláci. Jak se školy připravují na návrat části dětí ke klasické výuce?
Čtěte také
Žáci prvního stupně základních škol se od pondělí 12. dubna vrátí do školních lavic v takzvané rotační formě. Budou vždy týden chodit do školy a týden se budou učit distančně z domova.
„Rotace nejsou nápadem ministerstva školství, ale doporučením epidemiologů. A čísla ukazují, že by se takto mohlo vrátit více žáků. Třetí, čtvrté a páté třídy, kde jsou rodiče doma s ošetřovným, nebyli ve škole od Vánoc,“ vysvětlil pro Radiožurnál ministr školství Robert Plaga.
Konkrétní způsob rotace se bude v jednotlivých školách lišit. „U nás nastoupí první a třetí třída. Je to o počtech, tak abychom dodrželi všechny bezpečnostní pokyny například s ohledem ke školnímu stravování,“ vysvětluje Hana Stýblová, členka Asociace ředitelů základní škol.
Víc možností, jak učit
Zatímco v distanční formě výuky musely školy často přistupovat k redukci učiva, rotační způsob výuky podle Hany Stýblové umožňuje víc možností. Řada učitelů už je navíc nyní očkovaná, byť někteří zatím pouze první dávkou.
„Okolo rotace je hodně diskuzí, je to ale jedna z cest, kterou respektujeme a která přispěje k lepšímu vzdělávání. Budete mít totiž děti ve škole aspoň týden a prodiskutujete s nimi úkoly, které pak budete učit on-line.“
Čtěte také
Testy dvakrát týdně
Ve školách budou povinné roušky a děti budou také dvakrát týdně testovány antigenními testy, a to v pondělí a ve čtvrtek. Odběr bude probíhat z přední části nosu, a bude tedy neinvazivní, upřesnil ministr Plaga.
Pokud někomu ze třídy vyjde test pozitivní, bude muset absolvovat přesnější PCR test. Až pokud se výsledek antigenního potvrdí, budou muset testy podstoupit jeho spolužáci.
Ministerstvo školství má podle Plagy připravený manuál, výuková videa nebo letáky pro školy i pro rodiče a vyučující. „Jsme připraveni,“ ujistil. Veškeré instruktážní a vysvětlovací materiály zveřejnilo ministerstvo na svém webu testovani.edu.cz.
Vrátí se i předškolní děti a praktická výuka
Do mateřských škol se zatím vrátí jen předškoláci, a to v maximálně 15členných skupinách. Roušky mít nemusí. Obnoví se rovněž praktická výuka na středních školách. Základní umělecké a jazykové školy se od 12. dubna otevřou ve formě jeden žák na jednoho učitele.
Od 19. dubna by se pak měli na praktickou výuku a do laboratoří vrátit studenti středních škol, konzervatoří, vyšších odborných škol a posledních ročníků vysokých škol, to ale ještě vláda potvrdí podle aktuálních dat.
Související
-
Stát chce testy do škol před nákupem vyzkoušet, výjimku pro samotestování mají stovky firem
Správa státních hmotných rezerv musí pro nákup milionů antigenních testů do škol zajistit atest jejich citlivosti. V nové specifikaci to po ní žádá ministerstvo školství.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.