Povinná návštěva koncentráků

Bavorská vláda by už v pondělí měla přijmout balíček opatření pro boj s pravicovým extremismem. Reaguje tak na pokus o vraždu pasovského policejního šéfa, na kterého před Vánocemi zaútočil nejspíš příslušník krajní pravice. Jeden z pilířů nové strategie může znít poněkud netradičně: Povinná návštěva školáků v alespoň jednom bývalém koncentračním táboře.

Atentát na prominentního policistu Aloise Mannichla Němcům znovu bolestně připomněl, že rejdištěm neonacistů ani zdaleka nejsou pouze oblasti bývalé NDR sužované sociálními problémy. Právě okolí bavorského Pasova je aktivitou krajně pravicových skupin smutně proslulé.

Rozpínavosti „neonacistické chobotnice“, jak sám nebezpečí pojmenoval, se chce s větší rozhodností než dosud postavit bavorský premiér Horst Seehofer. Ten své vládní kolegy vyzval, aby mu urychleně přednesli návrhy, kterak řádění krajní pravice omezit nebo mu nejlépe předejít.

Ministr kultury Ludwig Spaenle se na to konto vytasil s návrhem, kterak učinit žáky a studenty odolnějšími vůči „hnědé ideologii“. Prevence má spočívat v tom, že by každá bavorská třída musela povinně navštívit alespoň jeden bývalý koncentrační tábor. Záložní variantou má být pro kantory prohlídka mnichovského dokumentačního střediska nacionálního socialismu.

Bavorsko se tak zřejmě vydá chvályhodnou cestou, kterou se ale v jiných spolkových zemích už dávno ubírají. K návštěvám koncentračních a vyhlazovacích táborů navíc jinde v Německu nepotřebovali spouštěcí mechanismus v podobě atentátu na šéfa policie nebo bič ministerského nařízení.

List Süddeustche Zeitung navíc mnichovské vládě vyčítá značné pokrytectví. Podle jeho rešerše totiž loňská reforma bavorského systému gymnázií znamenala zkrácení počtu vyučovacích hodin věnovaných období nacismu z 27 na 24. Žáci se tak povinně dozvědí o holocaustu, antisemitismu a nacistické propagandě. Na podrobnosti o druhé světové válce a mašinérii Třetí říše už ale nejspíš nezbude čas.

Ministerstvo kultury se nařčení brání. Podle něj návštěva Dachau nebo Flossenbürgu bude pro pochopení hrůzné ideologie mnohem přínosnější, než dvě stránky učebnice dějepisu.

Jiří Hošek, Český rozhlas, Berlín

autor: Jiří Hošek
Spustit audio