Pomoc evakuovaným Afgháncům má probíhat v naprosté tichosti, konstatuje hejtman Kuba
Jak a v čem mohou krajské samosprávy pomoci při integraci Afghánců evakuovaných z vlasti? Spolupracuje na tom se samosprávami vláda a ministerstvo vnitra? Vyrovná se Česko v pomoci afghánským utečencům jiným evropským zemím? Vladimír Kroc se ptal jihočeského hejtmana a předsedy Asociace krajů Martina Kuby z ODS.
Dnes jste se měl sejít s ministrem vnitra Janem Hamáčkem z ČSSD kvůli pomoci krajských samospráv s integrací evakuovaných Afghánců. Podařila se schůzka?
Čtěte také
Především jsme si vyjasnili podstatu. Po výroku pana ministra o tom, že jedná s hejtmany, který byl předčasný, jsem dva dny stejně jako kolegové čelil dotazům, kolik si kdo těch lidí vezmeme a jak to bude celé vypadat. Myslím, že jsme se domluvili na celé problematice. Dozvěděl jsem se, že těch lidí je kolem 170, v tuto chvíli vůbec nikdo neví, kolik lidí tady bude chtít zůstat, jestli nebudou chtít být někde v jiné evropské zemi…
Výrok ministra jste označil za velmi předčasný. Jak to tedy vzniklo? Byl někdo, kdo za kraje přišel s nabídkou nějaké pomoci?
Myslím, že za kraje ne. Jestli někdo přišel, tak to podle mě byl primátor hlavního města. A nebyl to nikdo z hejtmanů. Praha je součástí Asociace krajů, ale má trochu jiný statut, než mají kraje, má k dispozici bytový fond, ministerstvo dlouhodobě s Prahou spolupracuje na standardním integračním programu. Tak si myslím, že to vzniklo na základě téhle komunikace a ministr Hamáček to paušalizoval. Výrok vyvolal obrovský mediální zájem, který z bezpečnostních důvodů zrovna u této skupiny nepovažuji za šťastný. Jako profesionální politici bychom toto měli řešit trochu jinak.
Není to podle vašeho soudu možné řešení, že by se o několik desítek lidí postarala Praha? Případně další města?
Když se podíváte na státní integrační program, tak tam se mnohem více zapojují místní samosprávy řekněme z pozice měst a obcí. Ty kraje nemají často bytové fondy. Pro nás to může být platforma, kdy můžeme pomoci řekněme koordinačně, lidé zapojit třeba do pracovních nabídek firem, které podnikají v našich krajích. Ale nemyslím si, že kraje jsou hlavní nositelé pomoci.
Takže jsem se domluvili, že si vyměníme informace až nám ministerstvo vnitra řekne, kolik těch lidí je, jaké mají vzdělání. Abychom dokázali propojit poptávku a nabídku. Ale znovu říkám – Česká republika má těmto lidem pomoci, je to klíčová povinnost Spojenců, na druhou stranu by bylo nejlepší, aby se to stalo v naprosté tichosti.
Související
-
Evropská unie bude jednat s Tálibánem. „Chceme zajistit dodržování lidských práv,“ upřesnil Borrell
Evropská unie hodlá vyjednávat s Tálibánem o vycestování svých afghánských spolupracovníků ze země. Zabránit chce také další uprchlické vlně do Evropy.
-
Afghánistán je opět v rukou Tálibánu. Je islamistické hnutí mezinárodní hrozbou?
Na evakuaci tam čekají diplomaté i tisíce Afghánců, kteří se snaží uprchnout před Tálibánem. Podaří se zajistit jejich bezpečný odlet?
-
‚Chaos a střelba na letišti.‘ Velvyslanec Baloun popsal, jak probíhala evakuace lidí z Afghánistánu
Velvyslanec po mimořádném jednání vlády novinářům popsal, jak probíhaly poslední dny, hodiny a minuty před jeho odletem ze země. Server iROZHLAS.cz přináší jeho svědectví v plném znění.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka