Pomáhá nevidomým i lidem s dyslexií. Izraelský expert představuje umělou inteligenci, která umí číst

12. březen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy OrCam MyEye 2 se jednoduše připevní na brýle, ovládá se gestem ruky

Přečíst si, ve které ulici se nacházíte, nebo zjistit na hodinkách, kolik je hodin, je pro lidi se zdravým zrakem běžnou součástí života. Nevidomí a slabozrací ale musí používat různé pomůcky. Izraelská společnost OrCam pro ně vyvinula zařízení MyEye. Ředitel izraelského start-upu OrCam pro střední a východní Evropu Irie Meltzer pro Budoucnost R vysvětlil, jak jejich technologie funguje.

OrCam MyEye je zařízení velké asi jako USB disk, které pomocí umělé inteligence umí převést text na mluvené slovo a v budoucnu třeba i navigovat nevidomé po místnosti. Malou kamerku si nevidomý umístí na brýle a ona pak rozeznává text, barvy, ale taky obličeje lidí kolem. 

OrCam MyEye 2 vychází z technologie vyvinuté původně pro samořídicí auta

První generaci společnost uvedla na trh v roce 2015, modernější verzi OrCam MyEye2 spatřila světlo světa před dvěma lety. 

„Vzali jsme všechno ze základní jednotky, baterii, všechny algoritmy, a vložili to do tohoto malého zařízení. Takže to, co vidíte dnes, je fotoaparát, který má v sobě všechno potřebné,“ ukazuje  Irie Meltzer. „Je velký jako váš prst a váží jen 22,5 gramu.

Jak podcast odebírat v mobilní aplikaci mujRozhlas?

  1. Zobrazte si v aplikaci podcasty
  2. Klikněte na Budoucnost R
  3. V pravém horním rohu nad obrázkem byste měli vidět tři tečky
  4. Klikněte na tečky a z nabídky vyberte Přidat pořad do mujPlaylist
  5. Budoucnost R pak už vždycky najdete – stačí na liště kliknout na ♥mujPlaylist

Kamerka MyEye není určena pouze lidem se zrakovým postižením, ale může pomoci i lidem, kteří mají problémy se čtením. Izraelská technologie dokáže jednoduše číst za ně.

Umělá sítnice i implantát v mozku

Zařízení, které by pomáhalo nevidomým a slabozrakým například číst, nemusí mít jen podobu USB disku, ale třeba umělé sítnice.

Čtěte také

Italský technologický institut například vyvinul implantát z polovodivých polymerů, které působí jako fotovoltaický materiál a absorbují fotony ze světla vstupujícího do oční čočky. Když k tomu dojde, elektřina stimuluje neurony sítnice a zaplní mezeru po poškozených fotoreceptorech oka.

Vědci z Univerzity Miguela Hernandeze ve španělské Elche šli ještě o krok dál a implantát umístili do zadního mozku. Lidé, kteří už mají zrakové nervy odumřelé, díky tomu mohou rozlišovat aspoň hrubé obrysy.

Jak úzce vývojáři spolupracují přímo s nevidomými? Jak souvisí vznik OrCam MyEye s vývojem technologií pro samořiditelná auta? A jak zařízení společnosti OrCam pomáhají nedoslýchavým nebo lidem s obličejovou slepotou? Poslechněte si celý podcast s Irie Meltzerem.

Spustit audio