Politické procesy z 50. let

Proces s Williamem Nathanem Oatisem

Americký reportér agentury Associated Press (AP) William Nathan Oatis byl v obviněn ze špionáže a odsouzen. Prokurátorem v tomto soudním líčení byl nechvalně známý Josef Urválek, který soudil také Miladu Horákovou a Rudolfa Slánského. Propuštěn byl v roce 1953. Poslechněte si záznam procesu.

Jeho přiznání bylo naučené po několikadenním psychicky vyčerpávajícím výslechu. Ve vazbě byl na samotce bez jídla a bez spánku. Právě toto mučení vedlo k jeho přiznání. 

Digitalizace proběhla ve spolupráci s Národním archivem, který je vlastníkem dochovaných magnetofonových pásů. Chybějící části mohou být doplněny později, pokud se najdou chybějící pásy.

Podobně Český rozhlas letos přinesl také digitalizovaný záznam procesu s Rudolfem Slánským a nově nalezený projev Tomáše Garrigua Masaryka z roku 1931. Všechny archiválie jsou na webu Radiožurnálu stále k dispozici.

Společně s Williamem Oatisem byli souzeni také jeho čeští kolegové z kanceláře agentury AP. Ti dostali vyšší trest než hlavní obžalovaný. Režim považoval jejich činnost za napomáhání vyzvědačství. „Prakticky všichni vypovídali podle předem stanoveného scénáře a podle toho byly také stanoveny tresty,“ upozorňuje archivář Českého rozhlasu Miloslav Turek, který historické záznamy digitalizoval.

V roce 1953 dostal Oatis milost od prezidenta Zápotockého a byl z Československa vyhoštěn. Ostatní odsouzení se dostali na svobodu až v rámci amnestií počátkem 60. let.

Souzení cizinci

Politické procesy s některými cizinci probíhaly již na konci 40. let. Některé sledovala zpravodajská část Státní bezpečnosti od roku 1945. Šlo například o Brity a Američany.

„Po roce 1948 to dostalo ještě sofistikovanější styl. Byly proti nim sháněny důkazy, nesmyslná obvinění,“ říká historik Jan Kalous z Ústavu pro studium totalitních režimů. Týkalo se to také Francouzů, obyvatel židovského původu a dokonce i Jugoslávců, když byla Jugoslávie vyčleněna z bratrského tábora sovětských států. Podobně to bylo i s Řeky, kteří se sem dostali kvůli tamní občanské válce. Režim souzeným cizincům většinou přidělil roli špionů.

Cizí státy se často za své občany postavily a žádaly jejich vydání. Československo ale na tyto výzvy nereagovalo.

Záznam soudního líčení

První den procesu, 2. 7. 1951 – zahájení procesu, žaloba prokurátora a výpovědi Williama Nathana Oatise, Tomáše Svobody, Pavla Woydineka a Petra Münze. Záznamy jsou seřazené tak, jak šly výpovědi po sobě. V první části po 83. minutě chybí jeden pás.

Druhý den procesu, 3. 7. 1951 – výpovědi Jiřího Muchy, Helen Kučerové, Morslava Havelky, Vlasty Pánkové, Kratochvíla, Karla Louly, Josefa Pavelky, Williama Nathana Oatise a závařečná řeč prokurátora, řeči obhájců a poslední slova obžalovaných. Záznamy jsou seřazené tak, jak šly výpovědi po sobě. V první části po 61. minutě chybí pásy.

Třetí den procesu, 4. 7. 1951 – předseda soudu vynáší rozsudek, přijímání rozsudků a ukončneí soudního líčení.

autor: Jaroslav Skalický
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.