Politické procesy z 50. let

Proces s padělateli potravinových lístků

11. prosinec 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Marie Volfová, proces s padělateli potravinových lístků, 19. 4. 1952

Soudní líčení s jedenácti padělateli potravinových lístků, kteří měli podle komunistického režimu „rozvrátit a znemožnit plynulé zásobování pracujícího lidu.“ Drakonickými tresty chtěl zastrašit případné následovníky.

Falešné potravinové lístky tiskl na grafických kamenech nebo rozmnožovacím stroji Rotaprint Jan Válek. Tímto způsobem bylo možné dobře zbohatnout. „Je to něco podobného jako padělání peněz. Každý stát si svou peněžní soustavu chrání,“ vysvětluje archivář Českého rozhlasu Miloslav Turek.

Nejednalo se však o protistátní sabotáž. Na nepřirozeném přídělovém systému se snažili vydělat všichni. Počet odběratelů a distributorů lístků se postupně rozšiřoval – prodávala je pokladní v hotelu, kuchařka i vrchní číšník. Podle prokurátora šlo ale o činnost, která měla přivést nový režim na okraj propasti. „Celá ta trestná činnost, která je vyloženě kriminální, byla zpolitizovaná. Byla brána jako útok proti socialistickému hospodářství,“ dodává Turek.

Digitalizace proběhla ve spolupráci s Národním archivem, který je vlastníkem dochovaných magnetofonových pásů. Chybějící části mohou být doplněny později, pokud se najdou chybějící pásy.

Podobně Český rozhlas letos přinesl také digitalizovaný záznam procesu s Rudolfem Slánským a nově nalezený projev Tomáše Garrigua Masaryka z roku 1931. Všechny archiválie jsou na webu Radiožurnálu stále k dispozici.

Líčení probíhalo během tří dnů od 17. do 19. 4. 1952. Třetí den večer pak vysílal Československý rozhlas propagandistický pořad s komentářem a sestřihem záznamu procesu po rozhlasových novinách na stanicích Československo a Praha.

Prokurátor: Eduard Švach

Obžalovaní: Jan Válek, Adolf Dobrovolný, Vilém Knobloch, Antonín Drahoňovský, Anna Trautschová, Emanuel Válek, Marta Běloušková, František Wouda, Marie Volfová, František Hamáček, Vladimír Bartoň

Jan Válek, Adolf Dobrovolný, Vilém Knobloch a Antonín Drahoňovský byli odsouzeni k trestu smrti. Tři z nich ale prezident Gottwald omilostnil na návrh ministra spravedlnosti, čtvrtý zemřel ještě dříve, než Gottwald o milosti rozhodl. Ostatní byli odsouzeni k odnětí svobody v různém rozsahu. 

Dobový pořad o soudním procesu

Záznam pořadu je kompletní. Záznam ze soudní líčení u tohoto procesu bohužel chybí. 

autor: Jaroslav Skalický
Spustit audio

Související