Politické procesy z 50. let
Proces s bývalými funkcionáři Junáka
Po komunistickém puči v únoru 1948 se spousta lidí snažila odejít z Československa. Jedni prchali před totalitním režimem, druzí se chtěli v zahraničí zapojit do odboje proti novému režimu. Na Šumavě je přes hranice do západního Německa převáděli i klatovští skauti. Bezpečnost je ale odhalila. V říjnu 1952 osm obviněných stanulo před státním soudem v Praze. Poslechněte si záznam procesu.
Klatovští skauti od jara 1948 převedli přes šumavskou hranici do svobodného světa desítky a desítky osob. Navázali při tom kontakt s americkou zpravodajskou službou a někteří pro ni dokonce pracovali. Cílem tohoto procesu ze října 1952 ale nebylo potrestat je jen za převaděčství, ale hlavně odsoudit celé skautské hnutí. To začal tehdejší režim pronásledovat už v roce 1948. „Junák byl organizace, která se snažila své členy vychovávat k demokracii a svobodě a to bylo něco, cosamozřejmě komunistům vadilo,“ říká vedoucí skautského archivu Roman Šantora.
Činitelé režimu se však nemýlili v tom, že je skautské hnutí jejich protivníkem. Někteří skauti po převratu vypracovávali plán, jak skautské hnutí obnovit ve chvíli, kdy režim padne a bude mu umožněno působit znovu. Všichni věřili, že se tomu tak brzy stane.
Proces z roku 1952 měl proto podle dobového pořadu Československého rozhlasu ukázat skauting jako nebezpečnou a nenávistnou ideologii, která je proti dělnické třídě.
Soudní líčení provázela mohutná protiskautská propaganda, která se ale u mladých lidí míjela účinkem. Spoustu skautů naopak přivedla k ilegální činnosti.
Digitalizace proběhla ve spolupráci s Národním archivem, který je vlastníkem dochovaných magnetofonových pásů. Chybějící části mohou být doplněny později, pokud se najdou chybějící pásy.
Podobně Český rozhlas letos přinesl také digitalizovaný záznam procesu s Rudolfem Slánským a nově nalezený projev Tomáše Garrigua Masaryka z roku 1931. Všechny archiválie jsou na webu Radiožurnálu stále k dispozici.
Líčení probíhalo během tří dnů od 15. do 17. 10. 1952. Třetí den večer pak vysílal Československý rozhlas propagandistický pořad s komentářem a sestřihem záznamu procesu po Rozhlasových novinách na stanici Praha.
Prokurátor: Vladimír Bureš
Obžalovaní: Pavel František Křivský, Vladimír Bláha, Slavoj Chodounský, Antonín Celerýn, Zdeněk Kovařík, Karel Forst, Václav Pergner, Jaroslav Marek
Do čela klatovské skupiny postavila Státní bezpečnost Pavla Františka Křivského, významného junáckého činovníka a přitom člena KSČ. Na roli převaděče přistoupil po dlouhých a těžkých výsleších a hrozbách. S činností klatovských skautů přitom neměl vůbec nic společného. Dostal nejvyšší trest ze všech. Další členy skupiny potrestal soud 8 až 25 lety vězení.
Dobový pořad o soudním procesu
Záznam soudního líčení
První den procesu, 15. 10. 1952 – zahájení procesu, žaloba prokurátora a výpovědi Františka Pavla Křivského, Vladimíra Bláhy, Antonína Celerýna a Zdeňka Kovaříka. Záznamy jsou seřazené tak, jak šly výpovědi po sobě. V první části v 60. minutě několik vteřin chybí.
Druhý den procesu, 16. 10. 1952 – pouze první část s nedokončenou výpovědí Slavoje Chodounského. Zároveň chybí záznam celého třetího dne.
Související
-
Proces s Rudolfem Slánským
183 magnetických pásek, přes 60 hodin zvuku. To je záznam osmidenního politického procesu s Rudolfem Slánským, který Český rozhlas získal zpět a zdigitalizoval.
-
Nově nalezený záznam Masaryka: ‚Řemeslné politikaření nestačí.‘ Poslechněte si celý projev
V časech mluví: 00:00 předseda sněmovny Jan Malypetr / 00:55 předseda senátu František Soukup / 04:09 předseda vlády Jan Udržal / 04:45 prezident Tomáš Garrigue Masaryk.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.