Pojištění na cesty do zahraničí a mezinárodní smlouvy

17. červen 2003
Vaše téma

Předvídat budoucnost umí jen málokdo z nás a proto, když se vydáváme do zahraničí nevíme, jestli nás nestihnou nějaké zdravotní potíže nebo se nezraníme. Kvůli tomu je vhodné se připojistit a když třeba zapomeneme, jsou tu ještě mezinárodní smlouvy, které v řadě zemí umožňují Čechům bezplatné ošetření. Které státy to jsou, co smlouvy zaručují a kdy je vhodné se ještě připojistit?

Aby to nebylo tak jednoduché, existuje hned několik druhů mezinárodních smluv, které se zdravotního pojištění týkají. Ty nejstarší ještě pocházejí z dob komunistického režimu a řada z nich stále platí.

Suttner: Platí například s Afghánistánem, Bosnou a Hercegovinou, Bulharskem, Irákem, Jemenem, Kambodžou, Kubou, Kyprem, Libyí, Súdánem, Sýrií a dalšími zeměmi.

Vypočítává mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Suttner a zároveň upozorňuje, že v řadě z těchto zemí je problém se sítí zdravotních středisek, nemocnic a vůbec lékařů.

Suttner: Dalším problémem je, že řada lékařů jsou soukromníci a mezinárodní smlouvy se na ně nevztahují.

Daleko modernější a současnosti více odpovídající jsou smlouvy o sociálním zabezpečení uzavřené po roce 1989.

Suttner: Platí pro Rakousko, Chorvatsko, Lucembursko, Německo, Jugoslávii.

Smlouvy s těmito státy ale obsahují ustanovení, že se hradí jenom péče nutná a neodkladná.

Suttner: Tím rozumíme péči, která je nutná k záchraně lidského života, uchování životních funkcí a stabilizuje zdravotní stav. Je to třeba operace při otevřené zlomenině, přiložení sádry, ale už ne její sejmutí.

Navíc všechny smlouvy počítají s finanční spoluúčastí pacienta, stejně tak jako zvláštní dohoda o vzájemné úhradě zdravotní péče se Slovenskem. I tady se mluví o péči neodkladné. Z toho vyplývá, že i přes poměrně hustou síť smluv s jinými státy je vhodné se na cestu do zahraničí vždy připojistit. Nemusíte ani u té pojišťovny, kde normálně zdravotní pojištění platíte. Máte téměř stoprocentní jistotu, že když v cizině onemocníte, nemusíte sáhnout hluboko do peněženky.

Suttner: Spojíte se s asistenční službou a ta vám pomůže najít takové zdravotnické zařízení, kde nebudete muset vůbec nic platit, vše se hradí z vaší pojistky.

Důležité také je, že z cestovního připojištění se hradí i náklady na pacientův návrat domů, což zejména vzhledem k tomu, že jde o nemocného nebo zraněného, není také zrovna levná záležitost.

autor: alh
Spustit audio

Více z pořadu