Podnikatelský inkubátor Evropské vesmírné agentury otevírá pobočku v Brně

7. březen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy České firmy se podílejí například na výrobě kabelů pro přístroje určené pro pobyt ve vesmíru

Brno se stává centrem, kde firmy pracují s vesmírnými technologiemi. I proto tam otevírá svou pobočku Evropská kosmická agentura, obdoba americké NASA. ESA Business Incubation Center nabídne zázemí firmám, které vyvíjejí nebo využívají vesmírné technologie a systémy. Několik takových firem působí už teď pod Jihomoravským inovačním centrem.

Do laboratoří firmy G. L. Electronics, kde se musí zachovávat minimální prašnost, mě vede její šéf Luděk Graclík. Tady se vyrábějí součásti letového hardwaru, které jsou určeny pro vesmírný program.

Čtěte také

Firma v minulosti pracovala například na výstavbě odpalovacích ramp VEGA a SOJUZ a účastnila se stratu rakety ve Francouzské Guayaně. Specializuje se na výrobu kabelových svazků, které tvoří součást satelitů.

„Kabelové svazky, které míří do vesmíru, musí odolat prudkým změnám teploty – od minus 70 až do plus 100 °C,“ vysvětluje Luděk Graclík.

Síť podnikatelských inkubačních center ESA v Evropě

Svět z vesmírné perspektivy

Začínající firma World from Space žádné přístroje do vesmíru neposílá. Naopak využívá stávající vesmírnou infrastrukturu vybudovanou z peněz Evropské unie.

„Evropská unie společně s Evropskou vesmírnou agenturou mají satelity, které pravidelně snímají povrch Země. Využíváme data, která jsou každému volně přístupná, a snažíme se z jedniček a nul vyvodit závěry, které mohou reálně ovlivnit rozhodnutí,“ popisuje Jan Labohý.

Čtěte také

Data můžou posloužit například zemědělcům pro lepší využití jejich pozemků. „Pokud je například ze snímků vidět, že je nějaká část pole dlouhodobě neúrodná, není třeba ji tolik hnojit. Protože ať se bude hnojit sebevíc, poli už to stejně nepomůže,“ vysvětluje zástupce firmy.

„Zemědělec tak ušetří část nákladů a může naopak pohnojit tam, kde to v poli skutečně prospěje,“ dodává.

Satelitní mapa teplot v Brně

Brno centrem vesmírných technologií

K rozvoji podobných malých firem by mohl pomoct podnikatelský inkubátor, který v Brně otevře pobočka Evropské kosmické agentury.

Roli Brna a jižní Moravy v oboru vesmírných technologií posiluje také velké množství vysokých škol, technologických parků i velkých průmyslových firem, které v regionu působí.

Přihlásit se do něj budou moct začínající technologicky progresivní firmy, které využívají vesmírné technologie po komerční účely na Zemi.

autoři: gaj , and
Spustit audio